• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KANSERİN BÜYÜK DÜŞMANI; KARALAHANA

Yıllardır Karadeniz Karalahanasının Guatr’a neden olduğuna dair yaygın bir kanaat varken bilim insanları tarafından yapılan araştırmaya göre Karalahana antikanserojen.


KaralahanaKanser-2


Patikaa.com / Haber Merkezi


Karadeniz sofralarının vazgeçilmez Karalahananın tadından sonra çok önemli bir faydası da ortaya çıktı. Üstelik üzerinde guatr tartışmaları varken. Şöyle ki;

Bizim Karadeniz bölgesinde yıllardır şöyle bir kanaat var. Karalahana guatr’a neden oluyor. Hal böyle iken son yapılan araştırmalarda ise çok ilginç bir sonuç ortaya çıktı. Araştırmaya göre Karalahana dışarıdan aldığımız kanserojen toksinlerin vücuttan atılmasını sağlıyor. Bu da kansere çok iyi geliyor.

KaralahanaKanser-1Bilim insanları tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre; Karalahana kansere iyi geliyor, daha doğrusu dışarıdan aldığımız kanserojen toksinlerin vücuttan atılmasını sağlıyor. Karalahana son yılların en dikkati çeken sebzelerinden. Bilim insanları tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre kansere iyi geliyor, daha doğrusu dışarıdan aldığımız kanserojen toksinlerin vücuttan atılmasını sağlıyor. Karalahana içerdiği beta-karoten, C ve E vitaminleri sayesinde kuvvetli bir antioksidan ve vitamin deposu. Bu birliktelik sayesinde hücresel hasarın önüne geçiyor. Yaşlanmayı geciktiriyor, bağırsakları çalıştırıyor, kabızlığı engelliyor, kalp ve kanser hastalıklarına karşı koruduğu söyleniyor. Geçmişi 2000 yıl öncesine dek uzansa da Karadeniz’e özgü bir sebze olarak kabul ettiğimiz için onu zaten diğer lahana çeşitlerinden ayrı bir yere koyarız. Ancak bir çok sebze gibi Karalahananın da yararlarından faydalanabilmek için çok pişirilmemesi gerekiyor. Bizde genellikle önce haşlanır, suyu süzülür sonra da uzun uzun pişirilir. Oysa vitamin değerlerinin ve antioksidan özelliğinin kaybolmaması için ya suda bir kaç dakika haşlanması ya da sadece beş-on dakika kadar kavrulması gerekiyor.

Bakalım bu araştırmalar sonrası Karalahanaya sadece Karadenizlilerin değil tüm Türkiye’nin bakış açısın nasıl olacak.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?