• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KARADENİZ AKDENİZ İLE BULUŞACAK

Osmanlı padişahı 2. Abdülhamid’in 136 yıl önce Fransızlara çizdirdiği Ordu-Sivas projesinin 15 km’lik ilk etabı tamamlanması ardından ulaşıma açıldı. 3 etaplık projenin ikinci etabı ise bu yıl tamamlanacak.


KARADENİZ AKDENİZ İLE BULUŞACAK-1Sultan 2. Abdülhamid döneminde 1880’de projesi çizilen fakat çeşitli sebeplerle bir türlü gerçekleştirilemeyen Ordu-Sivas yolunun 15 km’lik etabında nakliye araçları mekik dokuyor. Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Ordu-Sivas yolunun Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayan en kestirme yol olduğunu belirterek, “Ordu-Mesudiye üzerinden Koyulhisar-Sivas oradan Kayseri derken Adana’ya kadar gidilecek. Adana’ya geldiğinizde zaten GAP ve Akdeniz tarafı karşınıza çıkıyor. GAP’ı ve Akdeniz’e bağlayan en kestirme yol burası” diye konuştu.

Bu güzergahın Sultan Abdülaziz döneminde incelendiğini, Sultan 2. Abdülhamid döneminde ise yolun yapımı için somut adımlar atıldığını hatırlatan Balkanlıoğlu, “O yüzden Sultan Abdülhamid’in rüyası diye biliniyor bu güzergah. Projenin Fransız mühendisler tarafından çizilip projelendirildiğine ilişkin belgelere de ulaştık. İlk proje çizimleri 140 yıl önce yapılmış” dedi.

Projenin 15 km’lik birinci etabının açıldığını, yine bu güzergah üzerinde büyük bir baraj (Topçam Barajı) inşa edildiğini de kaydeden Balkanlıoğlu, “Bu yol 3 etap halinde yapılacak. Birinci etabı bitti. İkinci etabı bu yıl bitecek. Üçüncü etabı ise önümüzdeki sene tamamlanacak. Abdülaziz ve Abdülhamit’in rüyası günümüzde gerçekleşecek” dedi.

NATO’nun 60 Yıllık Engeli Aşıldı

Sultan Abdülhamid döneminde projesi çizilen Ordu-Sivas yolu bir dönem Sovyet tanklarının sıcak bölgelere ineceği korkusuyla NATO tarafından da yapılması engellenmişti.

Trafiğe açılan birinci etapta 2 bin 267 metre tünel ve 333 metre uzunluğunda 500 metre yüksekliğinde viyadük bulunuyor. Bu yolda şu anda nakliye kamyonları Karadeniz ve İç Anadolu arasında mekik dokuyor. Üçüncü ve son etabı ise önümüzdeki yıl tamamlanacak.

Kaynak: Bugün Gazetesi

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?