• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

“KARADENİZ ARAŞTIRMALARI MERKEZİ” YAZILARI PATİKAA’DA

Karadeniz Araştırmaları Merkezi’nin (KaraM) Karadeniz’e özgü çok önemli stratejik araştırma yazılarını artık Patikaa’da bulabileceksiniz.


karam-anlaşma2Türkiye’nin ve Karadeniz havzasının önemli araştırma merkezlerinden olan KaraM (Karadeniz Araştırmaları Merkezi) bölgenin nabzını tutmaya devam ediyor. KaraM (Karadeniz Araştırmaları Merkezi) Türkiye’nin kuzeyine düşen bölge ile ilgili stratejik ve toplumbilimsel araştırmalar yapmak, yapılmasını desteklemek ve yayınlamak amacıyla, 2002 yılında kuruldu. Uzmanlık alanı olarak Karadeniz havzasını seçen ve adını bu şekilde belirleyen KaraM, Türkiye’nin Balkanlar, Kafkaslar ve Doğu Avrupa ile ilgili bilgi birikimine katkıda bulunmak üzere faaliyetini sürdürüyor.

Çok mütevazı imkânlarla yola çıkan bir aydın topluluğunun eseri olan KaraM, bugüne kadar 20 civarında kitap yayınladı. Bunların içinde Karaçay-Balkarlar ve Balkanlar El Kitabı gibi proje ürünü eserler de var. Özellikle bu sonuncu eser alanında dünya çapında bir boşluğu doldurdu. En önemli faaliyeti ise, Türkiye’nin ilk bölgesel akademik dergisi olan Karadeniz Araştırmaları’nı yayınlamak oldu. Bu dergi halen üç aylık olarak düzenli aralıklarla yayınlanıyor. Çağdaş iletişim ortamında sanal bir çatı altında bu alanda çalışan bilim adamlarının önemli bir kısmını bir araya getiren KaraM, ilgilendiği bölge ile ilgili çalışmaların artışına önemli katkılar sağladı.

karam-Kapak-Dosyası (1)Özellikle iktisadi ve siyasi konularda bölge ile ilgili alan çalışmaları yapmak ve raporlar hazırlamak KaraM’ın öncelikli gündem maddesini teşkil ediyor. Kendini ispatlamış bir düşünce kuruluşu olan merkezin mevcut birikim ve tecrübeleri ışığında iddialı bir içeriğe sahip olan bu raporlar, ilgili kişi ve kuruluşlara danışmanlık hizmeti olarak sunuluyor.

KaraM’ın sloganı; Bilgi güçtür; güç edinmek isteyene bilgi gerekir. Bölgesini iyi bilen bir Türkiye, bölgesinde güçlü bir Türkiye olacaktır.

www.patikaa.com olarak KaraM ile yaptığımız işbirliği sayesinde bu önemli merkezin yazılarını sizlerle paylaşacağız.
Patika Medya ailesi olarak KaraM (Karadeniz Araştırmaları Merkezi) yönetim kuruluna ve bütün çalışanlarına teşekkür ediyoruz.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?