• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KARADENİZ BALIKÇILIĞINA YÖN VERECEK PROJE HAYATA GEÇİRİLİYOR

Sinop Üniversitesi tarafından Karadeniz’e özgü balık türlerinin kültüre alınması ve yetiştiriciliği alanında bilimsel çalışmalar yapmak üzere hazırlanan “Deniz Balıkları Araştırma Ünitesi” projesi tamamlandı.


KARADENİZ-BALIKÇILIĞI-SinopÜni-2Sinop Üniversitesi Karadeniz balıkçılığına yön verecek önemli bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Sinop Üniversitesi’ne bağlı en köklü Fakültelerden olan Su Ürünleri Fakültesi’nde, Karadeniz’e özgü balık türlerinin kültüre alınması ve yetiştiriciliği alanında bilimsel çalışmalar yapmak üzere hazırlanan “Deniz Balıkları Araştırma Ünitesi” projesi tamamlandı.

Projenin tanıtım toplantısı Su Ürünleri Fakültesi toplantı salonunda gerçekleştirildi. Sinop Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Nihat Dalgın’ın başkanlık ettiği toplantıya Rektör Yardımcısı ve Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Murat Sezgin, Öğretim Üyeleri ve Araştırma Görevlileri katıldı. Su Ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç.Dr. Serap Ustaoğlu Tırıl’ın projeyi tanıtan sunumuyla başlayan toplantıda, Karadeniz’de alternatif su ürünleri yetiştiriciliği alanında bilimsel araştırmalar yapılması, bu canlıların üretiminin sağlanması ve ders uygulamalarında kullanılmasını amaçlayan proje katılımcıların görüşleri doğrultusunda ele alındı.

Kapalı devre sistem donanımına sahip olacak Deniz Balıkları Araştırma Ünitesi’nin, Karadeniz’e özgü ekonomik öneme sahip balık türlerinin kültüre alınma olanaklarının araştırılması ve yetiştiricilik sektörüne kazandırılması, nesli tükenme tehlikesinde olan türlerin koruma faaliyetleri kapsamında üretimi, lisans ve lisansüstü öğrencilerin ders uygulamaları ve tez çalışmalarının yürütülmesinde kullanımı hedefleniyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?