• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KARADENİZ BİTKİLERİ EKONOMİYE KAZANDIRILACAK

Doğu Karadeniz Projesi  Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca (DOKAP) hazırlanan “Doğu Karadeniz Bölgesi Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Envanterinin Çıkarılması Eğitim ve Araştırma Projesi” kapsamındaki çalışmayla bölge halkına ekonomik gelir sağlanması de hedefleniyor.


KARADENİZ BİTKİLERİ EKONOMİYE KAZANDIRILACAK-2Karadeniz bitkileri artık ekonomiye kazandırılacak. Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca (DOKAP) hayata geçirilen “Doğu Karadeniz Bölgesi Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Envanterinin Çıkarılması Eğitim ve Araştırma Projesi” ile Doğu Karadeniz’deki tıbbi ve aromatik bitki envanteri çıkarılarak en çok talep gören bitkiler ekonomiye kazandırılacak.

Bölgede 428 Endemik Türü Var

Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca hazırlanan, kapsamındaki çalışmayla bölge halkına ekonomik gelir sağlanması de hedefleniyor. DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Ekrem Yüce, projeye ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, hemen hemen tüm Avrupa ülkelerinin sahip olduğu kadar aromatik ve tıbbi bitki barındırıyor. Ülkedeki bu bitkilerin üçte birinin de Doğu Karadeniz’de bulunuyor. Dolayısıyla biz hem arıcılığa altlık oluşturması bağlamında hem tıbbi, hem de aromatik, kozmetik sanayinde kullanımı açısından bölgemizde proje başlattık. Bölgemizdeki tıbbi ve aromatik bitkilerin envanterini çıkaracağız. Bunların bölgemizde yaygınlaştırılması, üretiminin yapılması projemize başladık. Yine bölgemizdeki ticari kullanımının araştırılması, üreticilerinin eğitilmesi proje kapsamında gerçekleşecek. Projemiz yoğun bir şekilde devam ediyor. Bölgemizdeki hem tıbbi hem de aromatik bitkilerin tespitini yaptıktan ve envanterini çıkardıktan sonra en çok kullanımı olan, en çok talep gören bitkilerimizin bölgede yetiştirilmesi konusundaki çalışmalarımızı başlatıyoruz. Bölgede 428 endemik bitki türü olduğunu vurgulayan Yüce, “Dolayısıyla bir yandan endemik bitkiler, bir yandan tıbbi bitkiler, bir yandan da aromatik bitkilerle ilgili yoğun çalışmalar sürüyor. Avrupa’daki bütün bitkilerin çeşidi kadar ülkemizde çeşit olduğunu biliyoruz, Doğu Karadeniz’de de üçte birinin olduğunu biliyoruz, şu anda tam net rakamları oluşturmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?