• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

“KARADENİZ EXTREME” KÜMBET’TE YAPILDI

“Karadeniz Extreme” adlı yarışma programının ilk bölümü Giresun’un Kümbet Yaylasında gerçekleştirildi.


kumbet-karadenizextrame2Giresun Valiliği’nce başlatılan ve GİRTAB(Giresun Turizm Altyapı Hizmet Birliği) tarafından sürdürülen Ekoturizm çalışmaları geçtiğimiz aylarda Bisikletçiler tarafından güzergah kapsamına alınmıştı.

Bu kapsamda devam eden güzergahlar çerçevesinde Giresun Yaylaları ve Kültür rotaları da Bisikletçiler tarafından günübirlik ve konaklamalı olarak daha aktif programlarla daha farklı bir konseptle yerli ve yabancı bisiklet gezginlerine sunulmakta.

kumbet-karadenizextrame3Bölgede yapılan “Karadeniz Extreme” adlı yarışma programının ilk bölümü Giresun Kümbet Yaylasında gerçekleştirildi. Altınordu Tv’de yayınlanan yarışma programı için uzun süren hazırlıklar yapıldı ve ilk bölüm için Kümbet Yaylası etabı seçildi. Yarışmaya İstanbul, Ankara, Eskişehir, Ordu ve Giresun’dan otuz yarışmacı katıldı. İstanbul ve diğer illerden gelen yarışmacılara ilk önce Giresun Kalesi ve Giresun Adası gezdirildi. Yarışma için Kümbet Yaylası’nda çadır kampı kuruldu ve kurulan çadır kampta toplanan yarışmacılar ilk geceyi ateş etrafında eğlencelerle geçirerek yarışma öncesi birbirleriyle tanışmış oldular.

Karadeniz Extreme yarışması için sabah erken saatte toplanan yarışmacılara etap için haritalar verildi ve kendilerinden verilen görevleri yapmaları istendi. Yarışmacıların bir günlük yayla gezisini yapabilmeleri için verilen kısıtlı bir bütçe ile bu turu gerçekleştirmeleri istendi. Yarışmacılar ellerindeki bütçe ile yola çıkmadan önce Kümbet çarşı meydanına gelerek ihtiyaç malzemelerini almak için esnafla pazarlık yaptılar. Sırt çantalarına aldıkları malzemelerle 20 kilometrelik yürüyüş etabına çıkan yarışmacıların yol boyu tamamlamaları gereken görevler verildi. Yürüyüş etabı sonunda çadır kampında farklı yarışmalar yapıldı ve derece alanlara ödülleri verildi.

kumbet-karadenizextrame4Yönetmenliğini Cengiz Yargıç, Sunuculuğunu Ahmet Çelenk’in yaptığı Karadeniz Extreme yarışması her hafta Karadeniz’in ayrı bir bölgesinde ve farklı yarışma etaplarıyla tekrarlanıyor. Yarışma için herhangi bir ön eleme gerekmeden www.karadenizextreme.com veya facebook sayfasında verilen formu dolduran herkes katılabiliyor. Yarışma programı ile Karadenizde doğa sporlarının geliştirilmesi ve bölgenin doğa turizmine kazandırılmasını hedefliyor.

kumbet-karadenizextrame1

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?