• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

30 Temmuz 2015

“KARADENİZ GİRESUN BİSİKLET FESTİVALİ” BAŞLADI

Giresun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün koordinesinde 4 gün sürecek olan “Karadeniz Giresun Bisiklet Festivali” başladı.


“KARADENİZ-GİRESUN-BİSİKLET-FESTİVALİ”-BAŞLADI-1Piraziz ve Köyleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin talepleri üzerine Giresun Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün koordinesinde 29 Temmuz-1 Ağustos 2015 tarihleri arasında düzenlenen “Karadeniz Giresun Bisiklet Festivali” başladı.

Türkiye’nin birçok şehrinden yaklaşık 100 bisikletçinin katıldığı festival, bu sabah Piraziz’den başladı. Piraziz’den hareket eden bisikletçiler Valilik önünde törenle karşılandı.

Törende bir konuşma yapan Giresun Valisi Hasan Karahan, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerin devam ettiğini dile getirerek şunları söyledi: “Geçen hafta off road yarışmaları yaptık, bu haftada bisiklet festivali yapıyoruz. Önümüzdeki haftada Ada’ya yüzme yarışması düzenleyeceğiz. Çeşitli sosyal faaliyetlerimiz yazla beraber artarak devam ediyor. Uzak diyarlardan pedal basarak geldiniz, hoşgeldiniz. Giresun’un güzelliklerini bizlerle paylaşacaksınız, gittiğiniz yerlerde bunu anlatacaksınız ve Giresun’u tanıtacaksınız. Giresun gerçekten uçuşa geçen bir şehrimiz. Havaalanıyla birlikte büyüyen, gelişen bir şehrimiz. Giresunlu hemşerilerinizi ve onların misafirlerini burada bağrımıza basacağız hep birlikte bu güzellikleri yaşayacağız.”

“KARADENİZ-GİRESUN-BİSİKLET-FESTİVALİ”-BAŞLADI-2Vali Karahan, Piraziz ve Köyleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Engin Güner tarafından kendisine hediye edilen bisikleti “Benim küçüklüğümde bisikletim olmadı. Bunun içinde bisiklet sürmeyi bilmiyorum. Bilmediğim tek şeyde bu. Her şeyi bilmek de doğru değil. Bunu Emniyet Müdürlüğünün Martı Timlerine hediye ediyorum” diyerek Giresun Emniyet Müdürlüğü’ne hediye etti.

İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Hulusi Güleç de Giresun’un ülke ve dünya genelinde tanıtılması için birçok etkinliğin yanı sıra Bisiklet Festivali yapmayı düşündüklerini ifade ederek, “Bu festivali bundan sonra geleneksel hale getirmeyi planlıyoruz. İlerleyen yıllarda da uluslararası düzeye getirerek dünya çapında ünlü bisikletçilerimizi şehrimize getirip, yaylalarımızı tanıtıp kültür varlıklarımızla buluşturmak istiyoruz” dedi.

Festival programıyla ilgili de bilgi veren Güleç, yarın sabahtan itibaren bisikletçilerin iki gün boyunca yaylalarda pedal çevireceğini cumartesi günü de Giresun’da festivalin tamamlanacağını belirtti.

“KARADENİZ-GİRESUN-BİSİKLET-FESTİVALİ”-BAŞLADI-3Bisikletçiler bu akşam Kümbet’te konakladıktan sonra Uzundere’den Kulakkaya’ya geçecekler. Burada da bir gece konaklayacak olan bisikletçiler 31 Temmuz sabahı Bektaş Yaylası üzerinden Bulancak’a geçecekler.

Yeşil Giresun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Otelinde bir gece konakladıktan sonra Valilik önünde yapılacak olan törenle Karadeniz Giresun Bisiklet Festivali sona erecek.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?