• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KARADENİZ KÖTÜ HAVAYA TESLİM

Normal şartlarda ılıman iklim kuşağında yer alan ve kışları sakin geçiren Karadeniz son yıllarda iklim etkisinden kaynaklanan doğa şartlar ile mücadele ediyor 


3240b-karKış etkisini tam göstermese de geliyorum dediği günler bile bir çok bölgede olduğu gibi Karadeniz’de de yaşam koşullarını güçleştiriyor, Doğu Karadeniz’den başlayan soğuk hava iklim etkileri Karadeniz’in tamamında sert görülmeye başlandı. Artin, Rize, Trabzon, Ordu, Giresun, Gümüşhane Samsun şehirlerinde  kötü hava koşulları Karadeniz kentlerinde bazı illerde köy yollarını kapatırken bir çok ilde yağmur iç kesimlerde dere taşmalarına neden oluyor, sahilde fırtına dalga boyunu yükseltirken ulaşımdan sağlığa hayat şartları zora geçiyor.

Ovit Geçit Vermiyor

Doğu Karadeniz’in yüksek kesimleri yoğun kar yağışı etkisi altına girerken olumsuz hava koşulları nedeniyle köy yolları kapandı, meteoroloji yağışların etkisinin artarak devam edeceğini söyledi. Rize’nin İkizdere ile Erzurum’un İspir İlçesi’ni birbirine bağlayan Ovit Dağı Geçidi yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandı.  Kar kalınlığının yer yer 1 metreye ulaştığı 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı geçidinde karayolu ulaşıma kapandı.

6 Kişi Mahsur

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Badara ve Gito Yaylası’nda yoğun kar yağışı nedeniyle mahsun kalan 3 kişi kendi imkanlarıyla diğer 3 kişi ise arama kurtarma ekiplerinin çalışmasıyla kurtarıldı.

Artvin’de 40 Köy Ulaşıma Kapandı

Artvin İl Özel İdaresi Yol Ulaşım Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre il genelinde şuana kadar 40 adet köy yolu ulaşıma kapalı. İl Genelinde 40 köy yolunun toplam uzunluğu ise 300 kilometre. 

Giresun Sel Sularına Teslim oldu

Giresun’da şehirden geçen 3 derenin tıkanması sonucu oluşan su barajlarının patlaması ile Teyyaredüzü Mahallesinde su baskınları meydana geldi. Meteoroloji tarafından yapılan ölçümlerde, Cuma günü saat şiddetli yağış saat 20 ‘ye kadar metrekareye 68.9 kg olarak düştüğü belirtildi. Cuma günü saat 12 ‘den, Cumartesi saat 12 ‘ye kadar 24 saatte ise metrekareye 91.2 kg yağmursuyu düştüğü tespit edildi. Yoğun yağış sonucu Teyyaredüzü ve Çıtlakkale Mahallesinin bir bölümünde su baskınları tespit edildi. 

Meteoroloji Uyardı Devam Edecek

dogu_karadenizdeki_kar_yagisi_h26404Meteoroloji müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada”Doğu Karadeniz kıyılarında yağmur, yükseklerinde kar olarak devam eden yağışların, yarın (Salı) sabah saatlerinden itibaren etkisini arttırarak Rize ve Artvin kıyılarında kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (21-75mm) sağanak yağmur, Artvin, Ardahan ve Erzurum’un kuzey ilçeleri ile Rize’nin yükseklerinde yoğun kar yağışı (20 cm üzeri) şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Yarın akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi beklenen kuvvetli yağışların meydana getirebileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” ifadelerine yer verildi.

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?