• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KARADENİZ KİTAP FUARI SAMSUN’DA AÇILDI

Karadeniz bölgesinin ilk kitap fuarı“Karadeniz Kitap Fuarı 2015 Samsun” açıldı. 24 Mayıs Pazar gününe kadar 150 yayınevi Samsunlularla birlikte olacak.


Karadeniz-Kitap-Fuarı-Samsun’da-Açıldı-6TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile hazırlanan “Karadeniz Kitap Fuarı 2015 Samsun” açıldı.

TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde açılan fuara Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki Murzioğlu, TÜYAP Kültür Fuarları Danışma Kurulu Başkanı Doğan Hızlan, Kültür ve Tanıtma Eski Bakanı Altan Öymen, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal, TÜYAP Kültür Fuarları Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, yazarlar, sivil toplum kurulu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Karadeniz Bölgesi’nin ilk kitap fuarı olan “Karadeniz Kitap Fuarı-2015 Samsun”da 150 yayınevi, 50 kültür etkinliği ve Ayşe Kulin, Can Dündar, Mustafa Armağan, Altan Öymen, Füruzan, Muzaffer İzgü, Canan Tan, Senai Demirci, Kahraman Tazeoğlu gibi yaklaşık 500 yazar 18-24 Mayıs 2015 tarihleri arasında Samsunlularla birlikte olacak.

Karadeniz-Kitap-Fuarı-Samsun’da-Açıldı-2Tüyap Kültür Fuarları Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Bir kitap fuarının bir kentte düzenlenmesi için o kentin belirli koşullara sahip olması lazım. Bunun içinde o kentin sanayileşmiş bir kent, köklü bir üniversite, güçlü bir yerel basın ve genel kültürünün çok gelişmiş olması gerekiyor. Biz Samsun’daki kitap fuarını projelendirirken Samsun’un bu özelliklerini göz önünde bulundurduk ve buraya umutla geldik. Bu fuarın düzenlenmesine katkı veren başta Sayın Valimiz olmak üzere herkese çok teşekkür ediyorum.’’dedi.

Karadeniz-Kitap-Fuarı-Samsun’da-Açıldı-4Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz törende yaptığı konuşmada,’’ Çok değerli konuklarımız ve sevgili yazarlarımız sizlere ev sahipliği yapmak benim için çok büyük bir mutluluk. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramını yarın ilimizde büyük bir coşku ile kutlayacağız. Bu anlamlı günden bir gün önce böyle güzel bir fuarın Samsun’da açılacak olması mutluluk verici.” dedi.

Karadeniz-Kitap-Fuarı-Samsun’da-Açıldı-3Samsun Valisi İbrahim Şahin ise “Ben Samsun için özel bir anlamı olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı kutlama etkinlikleri haftasında böyle önemli bir fuarın ilimizde düzenlenmesinden dolayı son derece mutlu oldum.

Samsun bir spor kenti, sağlık kenti, turizm kenti ama aynı zamanda da Samsun bir öğrenci kentidir. Samsun’da yaklaşık 250 bin civarında ilk ve orta öğretim öğrencisi ve 50 bin civarında da üniversite öğrencisi var. Bu kitap fuarı sadece Samsun’a hitap etmiyor. Tüm Karadeniz’e hitap ediyor. Samsun’da açılan bu fuar Karadeniz’in en büyük kitap fuarıdır.” İfadelerini kullandı.

Karadeniz-Kitap-Fuarı-Samsun’da-Açıldı-5Konuşmaların ardından Karadeniz Kitap Fuarı’nın açılışı yapıldı. Fuar 18-24 Mayıs tarihleri arasında misafirlerini ağırlayacak.

Karadeniz-Kitap-Fuarı-Samsun’da-Açıldı-7

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?