• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KARADENİZ KLASİK MÜZİĞE DOYDU

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının (CSO) “Kampüste Senfonik Akşamlar” turnesinin Batı Karadeniz durağında düzenlenen konserlerini binlerce sanatsever coşkuyla takip etti.


SamsunKlasikMüzik1Karadeniz’in neşesine, şevkine, dizginlenemez yaşam tutkusuna, klasik müziğin binbir rengi de eklendi. Doğuş Grubu’nun 2007’de Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla imzaladığı protokolle başlayan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) ana sponsorluğu kapsamında gerçekleştirdiği “Kampüste Senfonik Akşamlar” (KSA) turnesinin bu yılki durağı, Batı Karadeniz’di oldu. Ücretsiz düzenlenen ve sırasıyla Sakarya, Zonguldak, Bartın, Sinop ve Samsun’a uğrayan turne, bölge halkının büyük ilgisi ile karşılaştı.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, “Kampüste Senfonik Akşamlar” projesi kapsamında son olarak Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Kurupelit Yerleşkesi’nde bulunan Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde konser verdi.

Konser öncesi Orkestra şefi Rengim Gökmen ve Baş Kemancı Jülide Dittgen, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde Konservatuar ve Müzik Eğitimi Bölümü öğrencileriyle bir araya gelerek söyleşi yaptılar.

Söyleşide, “Ben Samsun’a gönülden bağlıyım, OMÜ’nün konservatuvarı da benim genel müdürlüğüm zamanında açılmıştı” diyen Rengim Gökmen, “Sanat insanı düşünmeye teşvik eder, bol bol dinleyin ve okuyun” tavsiyesinde bulundu. Baş Kemancı Jülide Dittgen de konuşmasında müziğin insan hayatındaki önemine değindi.

SamsunKlasikMüzik5Şef Rengim Gökmen’in Yönettiği Orkestraya, Dünyaca Ünlü Piyanist İdil Biret Eşlik Etti

Anadolu turnesi çerçevesinde Ondokuz Mayıs Üniversitesinde OMÜ’lü ve Samsun’lu sanatseverlerle buluşan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası konserini; Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Akan, Rektör Yardımcıları, akademisyenler, vatandaşlar ve öğrenciler izledi.

Katılımın son derece yoğun olduğu konserde, Şef Rengim Gökmen yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’na dünyaca ünlü piyanist İdil Biret eşlik etti. Birbirinden farklı eserlerin yer aldığı konserin sonunda Vali Yardımcısı Hakan Kubalı ve Rektör Prof. Dr. Hüseyin Akan, sanatçı İdil Biret’e, Şef Rengim Gökmen’e ve orkestraya plaket ve çiçek takdim ettiler.

SamsunKlasikMüzik3Konser sırasında bir konuşma yapan Şef Rengim Gökmen, 1826’da kurulan Muzika-i Humayun’a dayanan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın, Doğuş grubunun sponsorluğunda 2009 yılından bu yana sürdürdüğü, “Kampuste Senfonik Akşamlar” projesini bu yıl batı Karadeniz şehirlerine taşıdığını belirterek, “Biz aslında orkestrası olan kentlere turne yapmıyoruz. Samsun’un hem orkestrası, hem operası var. Bu bakımdan çok şanslı bir kent. Bu turne biraz da benim arzularım doğrultusunda gerçekleşti. Çünkü ben Samsun Devlet Opera ve Balesinin kuruluşunda emek vermiş bir yönetici olarak kendimi sonradan olma Samsun’lu olarak görüyorum. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası yüzyılların orkestrasıdır. Dünya’nın en eski senfoni orkestralarından bir tanesidir. Viyana ve Berlin Senfoni Orkestralarından bile daha eski kuruluş tarihine sahiptir.1924 yılında ise Cumhuriyetin kurulmasının daha ilk yılında Atatürk’ün emri ile İstanbul’dan Ankara’ya taşınmıştır. Orkestra o tarihten itibaren halkın hizmetine girmiştir. Bir senfoni orkestrasına sahip olan kentler medeni, gelişmeye açık, ilerleme potansiyeli yüksek kentlerdir; tıpkı Samsun gibi. Biz Samsun’u zengin tarihiyle sosyal içeriğiyle zengin ekonomisiyle önemli bir kent olarak görüyoruz” diye konuştu.

SamsunKlasikMüzik2Konserin ardından Sanatçı İdil Biret fuaye alanında sevenleriyle bir araya gelerek imza verdi. İdil Biret hayranları sanatçıyla konuşabilmek için uzun kuyruklar oluşturdular.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?