• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KARADENİZ MEDENİYETLERİ KÜLTÜR MÜZESİ KURULACAK

UNESCO Kültürel Diplomasi Kürsüsü Başkanı ve Garbiyat Batı Araştırma Merkezi Müdürü Dr.Naciye Selin Şenocak, Ordu’da Karadeniz Medeniyetleri Kültür Müzesi kurmak istediklerini söyledi.


KARADENİZ-MEDENİYETLERİ-KÜLTÜR-MÜZESİ-2UNESCO Kültürel Diplomasi Kürsüsü Başkanı ve Garbiyat Batı Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Naciye Selin Şenocak, Vali İrfan Balkanlıoğlu’nu makamında ziyaret etti.

Batı ve Doğu medeniyetlerinin etkileşimleri üzerine araştırma uygulama yapma imkanı sağlamak, medeniyetler çatışmasını engellemek, medeniyetler arası işbirliği sağlamak amacıyla Batı’da ve dünyada oluşturulmak istenen kültürler ve dinler arası çatışma zemininde, kültürler ve dinler arası ittifak, ortak kültürel değerlerin oluşturulması, sürdürülebilir barış süreci konuları üzerine çalışmalar yaptığını söyleyen UNESCO Kültürel Diplomasi Kürsüsü Başkanı ve Garbiyat Batı Araştırma Merkezi Müdürü Dr.Naciye Selin Şenocak, Ordu’da hayata geçirmeyi düşündüğü projesini Vali İrfan Balkanlıoğlu ile paylaştı.

Ordu’da Karadeniz Medeniyetleri Kültür Müzesi kurmak istediğini belirten Şenocak, ”Karadeniz’de bir müze çalışması yok. Mitolojik zamandan günümüze kadar tarihin anlatılacağı müzede Karadeniz’e yakın çevre ülkelerin de içinde olduğu bir çalışma yapacağız. Karadeniz Medeniyetleri Kültür Müzesi olarak tarihi Taşbaşı Kilisesi’ni ya da Yason Kilisesi’ni düşünüyoruz. Amacımız, insanlar, kültürler birbirleriyle kaynaşsın, ortak paydada buluşsun, birbirlerini tanısın, yadsımasın. Kültürler arası hoşgörüyü ortaya çıkarmak” dedi.

Ziyaretten memnuniyet duyduğunu belirten Vali İrfan Balkanlıoğlu, ”Ordulu olarak burada yapacağınız çalışma bizleri mutlu etti. Karadeniz Medeniyetleri Kültür Müzesi kurma konusundaki çalışmalarınıza Valilik olarak destek vermeye hazırız” diyerek, teşekkür etti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?