• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KARADENİZ SAHİL YOLU BELGESEL OLUYOR

1994 yılında yapımına başlanan Karadeniz Sahil Yolu belgesel oluyor. Belgesel ekibi Samsun’dan Sarp’a kadar yolun etkilerini kayıt altına alıyor.


karadenizsahilyol-belgesel2Yapımına 1994 yılında başlanan Karadeniz Sahil Yolu belgesel oluyor. Ankara Üniversitesi Öğretim Görevlisi İbrahim Dizman, Olay Gazetesi sponsorluğunda Samsun’dan Sarp’a kadar yolun etkilerini kayıt altına alıyor.

Samsun’dan yola çıkan belgesel ekibi Giresun’a gelerek Belediye Başkan Vekili Hayati Tökez’le görüştü. Karadeniz Sahil Yolunun ulaşım sorununu çözmeye yetmediği gibi bir çok sorunu beraberinde getirdiğini vurgulayan Tökez, Karadeniz Sahil yolunun özellikle Giresun’a büyük zarar verdiğini ifade etti. Belgesel ekibinin sorularını yanıtlayan Başkan Vekili Hayati Tökez şu görüşleri dile getirdi: ” Karadeniz sahil yolu Giresun’u denizden ayırdı. Adeta denizden koparıldık. Giresun Merkez Liman ile sorun yaşarken birde araya yol girdi. Fazla yağış alan ilimizde yol suyun önüne set oldu. Su baskınları yaşadık. Toplama veya yan yol olarak adlandırılan 12 metre olması gereken yol, merkezde yer yer 6-7 metrede kaldı. Şehir girişi iki noktadan gerçekleşiyor. Bu da trafik sorunu yaşanmasına neden oluyor. Alt geçitler yeterli değil. Karayolları üst geçit olarak demir yığınları dikerek şehir estetiğini bozdu. Engelli bir vatandaşımızın sahile, deniz tarafına geçmesi büyük sorun. Karayolları anlaşmalara uymadı. 4 yıl önce imar planına işlediğimiz Vilayet önü kavşağı bir türlü yapılmadı. Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından onaylanan proje geçen süre içersinde ihale edilmedi. Karadeniz Sahil Yolu Giresun’u ekonomik ve sosyal yönden olumsuz etkilemiştir. Giresunlu denizi seyrederken, TIR’ları, otomobilleri, otobüsleri izlemek zorunda bırakılmıştır.”

karadenizsahilyol-belgesel3Belgesel yapımcısı İbrahim Dizman, bölünmüş yoldan Ordu’nun fazla olumsuz etkilenmediğini, Giresun’un ise denizle arasına set çekildiğini belirterek,” Bu yolun illere, ilçelere, sosyal yaşama, ekonomiye etkilerini, doğal yaşama etkilerini ortaya koymaya çalışacağız. Zamanın yöneticileri, bu günün yöneticileri ve vatandaşlarla bu yolu konuşup kayıt altına alacağız. Doğaya yapılan haksızlığı belgelemeye çalışacağız. Yolun en az etkilediği Ordu Perşembe, Giresun Tirebolu ilçelerini değerlendireceğiz. Bu belgesel gelecek kuşaklara aktarılacak bir çalışma olacak. Üniversitelere, basın kuruluşlarına, devlet kurumlarına verilecek.” dedi.

Öğretim Görevlisi İbrahim Dizman yönetimindeki belgesel ekibine, Enis Ayar danışman olarak katkı sağlayacak. Kamera ve fotoğraf çekimlerini Ozan Dizman ve Recep Köroğlu’un yaptığı belgeselin bir yılda tamamlanması planlanıyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?