• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

19 Ekim 2014

KARADENİZ TURİZMDE ALTIN YILINI YAŞIYOR

Turizm alanında ortaya çıkan rakamlar Karadeniz’in turizm geleceğine umut verdi.


0001Türkiye’nin en önemli turizm yörelerinden birisi haline gelen Doğu Karadeniz, Belirlenen son rakamlara göre ağırlanan turist sayısı ve sağlanan ekonomik girdiyle turizmde altın yılını yaşadığı ortaya çıkıyor. Türkiye’nin en önemli turizm yörelerinden birisi haline gelen Doğu Karadeniz, ağırlanan turist sayısı ve sağlanan ekonomik girdiyle turizmde adete altın yılını yaşıyor.

Türkiye’nin ve dünyanın en özel coğrafyalarına sahip olan, mavisi, yeşili ve muhteşem doğası ile doğa, tarih, kültür, inanç ve alternatif turizm zenginliği bakımından son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği Türkiye’de, özellikle deniz turizmine alternatif olan Doğu Karadeniz’de turizmde hareketlilik yaşanıyor.

Stresten uzak yaylaları, gölleri, kışın Yağan karla adeta gelinliğini giyen dağları ve her mevsim renk cümbüşünü andıran doğası, Karaca ve Çal mağaraları, tarihi mekanları ile ayrı bir güzellik sunan yörede ağırlanan turist sayısı her geçen yıl giderek artıyor.

Doğu Karadeniz’de, söz konusu özellikleri bünyesinde barındırmasının yanı sıra havalimanı bulunan tek il olması ve limanı ile de öne çıkan Trabzon’a 2013 yılı ağustos ayı itibariyle 835 bin 234 turist gelirken, bu yıl ise aynı dönemde gelen turist sayısı 1 milyon 245 bine ulaştığı bildirildi.

Doğal ve kültürel varlıkların yanı sıra ılıman iklimi, Yağmurlu havası ve yemyeşil doğası, yöresel yemekleri ile ilgi gören Trabzon, özellikle Arap turistlerin Türkiye’deki en önemli uğrak yeri haline geldi.

Bu kent dışında diğer illerde de turizmde önceki yıllara göre canlılık yaşanırken, yöre ağırladığı turist sayısı ve sağlanan ekonomik girdi ile önemli gelir elde ediyor.

1533845_10152069684855690_1395183438_n“Talep Patlaması Yaşanıyor”

Bölgeyi ziyaret eden turist sayısının her yıl hızla arttığını belirtilerek, özellikle Körfez ülkelerinden son yıllarda bölgeye yönelik talep patlaması yaşandığı belirtiliyor. yetkililer rakamlara bakıldığında yöredeki turizm artışının bu yıl zirve yaptığını, Konaklama yetersizliğinden dolayı gelen taleplerin yarısını geri çevirmek zorunda kaldıklarını ifade ediyor. 

“Yeşil yol” yöre turizmini canlandıracak

Doğu Karadeniz’de Uzungöl, Karagöl, Limni gölü, Sera Gölü, Sümela Manastırı ve Ören Yeri, Çakırgöl, Ayder, Kümbet, Çambaşı yaylaları, Kafkasör ve Karaca Mağarası’nın Araplar tarafından en çok ziyaret edilen turizm merkezlerinin başında gelirken, hükümetin bölgedeki yaylaları ve turizm mekanlarını birleştirmek için bölgedeki iller arasında başlattığı “yeşil yol” projesinin önemine vurgu yapılıyor. Söz konusu yolun turizm mekanlarına ulaşımı kolaylaştıracağını ve gelecek turist sayısını artıracağını anlatarak, bu yolun tamamlanmasıyla bölgedeki yatırımın da hızlanacağını vurgulanıyor.

1907751_10152503928707236_532974901007115242_o

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?