• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KARADENİZ TURİZMİ İÇİN ÖNEMLİ PROJELER

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ordu’da içerisinde bölge turizminde yer aldığı Doğu Karadeniz Projesi Eylem Planı’nı (DOKAP) açıkladı.


Dokap-EylemProje1Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ordu’da Doğu Karadeniz Projesi Eylem Planı’nı (DOKAP) açıkladı.

Devlet Tiyatroları Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda DOKAP hakkında bilgi veren Davutoğlu, Türkiye’de ülke ölçeğinde yürüttükleri kalkınma programları ve bölge bazında geliştirdikleri programlar bulunduğunu ifade etti.

Başbakan Davutoğlu, Doğu Karadeniz Projesi Eylem Planında turizme geniş yer verdi.

İşte Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Karadeniz turizmine ilişkin açıklamaları;

Dokap-EylemProje2“Birinci önemli alan olarak turizm ve çevresel sürdürülebilirlik alanında ‘Yeşil Yol’ adıyla marka bir değer yaratmayı amaçladığımız projemiz, eylem planımızın başat unsurudur. Yeşil Yol, Karadeniz Sahil Yolu’ndan sonra Karadeniz yaylaları üzerinden bütün yaylalarını birbirine bağlayan -ki gerçekten dünyada Karadeniz yaylaları kadar güzel yaylalar görmedim. Ne zaman bir insanın dinlenme ihtiyacı varsa ve kendisini tefekkür ile doğanın birleştiği bir yere atmak isterse, geleceği yer Doğu Karadeniz yaylalarıdır. Bunun için Yeşil Yol bizim için çok önemli bir proje. Sekiz ili birbirine yaylalarla bağlıyoruz. Bu 8 il üzerinden yepyeni bir turizm hattı kuşağı oluşturacağız. Dünyada bu kadar güzel bir kuşağı olup da bunu turizm sektörüne dönüştürememiş bir ülke olamaz.”

Dokap-EylemProje3“Yeşil Yol inşaatında kullanılmak üzere bölgeye bugüne kadar 137 milyon lira ödenek tahsis edildi. İki bin 500 kilometre civarında toplam yol uzunluğu olan Yeşil Yol’un 490 kilometre kısmının yapım ve yenilenmesini tamamladık. Bundan sonraki süreçte de kalan kısımları yaklaşık 2 bin kilometrelik yol tamamlanacak.”

“Yaylalarda yapılacak evlerin, turistik tesislerin ve hizmet amaçlı yapıların yöre şartlarına en uygun mimariyle tiplerinin belirlenmesi, uygulaması önem taşıyor. Kesinlikle burada taklit uygulamamak lazım. ‘Şurada, şu ülkede bu var’ değil. Gerçekten dinlenmek, görmek, atmosfere nüfuz etmek isteyen turistler yerel mimariyi görmek isterler. Büyük ve görkemli oteller yerine yerel mimariyi yansıtan ve doğayla bütünleşen yapıların ve tesislerin yer almasına önem veriyoruz.”

Dokap-EylemProje4“Bölgede yer alan turizm merkezlerinin imar planlarını tamamlayacağız. Bölgenin yat ve kurvaziyer turizmi potansiyelini değerlendiren etüt-proje çalışmaları yapacağız. Bölgenin turizm gelişimine bağlı olarak ihtiyaç duyacağı nitelikli iş gücünü; dolayısıyla Turizm Meslek Yüksekokulları ve diğer alanlarda yapacağımız eğitim faaliyetleriyle nitelikli iş gücü kapasitesini oluşturacak yeni bir istihdam alanı kazanacağız.”

“Bölgenin kültür varlıklarını koruyarak geliştirecek ve turizme kazandıracağız. İşhanKilisesi restorasyonu, Trabzon Ortahisar sokak sağlıklaştırma; Sümela Manastırı çevre düzenlemesi işlerini en kısa zamanda tamamlayacağız. Milli Park projelerini geliştireceğiz. Bu kapsamda Trabzon Altındere Vadisi’yle, Artvin Hatila Vadisi Milli parklarının altyapı çalışmalarını tamamlayacağız.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?