• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

08 Ağustos 2015

KARADENİZ TURİZMİNDE İŞ BİRLİĞİ VE GÜÇ BİRLİĞİ

Artvin’de Trabzon, Rize, Sivas, Samsun, Ordu, Tokat, Bayburt, Sinop İl Turizm Müdür ve temsilcileriyle bölgede faaliyet gösteren turizm danışma büro temsilcilerinin katılımıyla ‘Turizmde İş Birliği ve Güç Birliği’ toplantısı gerçekleştirildi.


Karadeniz-Turizminde-İş-Birliği-Ve-Güç-Birliği-4Artvin’de ‘Turizmde İş Birliği ve Güç Birliği’ toplantısı gerçekleştirildi. Artvin Valiliği ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce Artvin Valiliği Toplantı Salonunda yapılan toplantıya Artvin Valimiz Sayın Kemal Cirit, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DOKAP) Başkanı Ekrem Yüce, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma Eğitim Müdürlüğü Daire Başkanı Dr. Şengül Gitmez, Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Temsilci Etem Şahin, Trabzon, Rize, Sivas, Samsun, Ordu, Tokat, Bayburt, Sinop İl Turizm Müdür ve temsilcileriyle bölgede faaliyet gösteren turizm danışma büro temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Artvin Valisi Kemal Cirit, herkesin rutinin dışında görevinin dışında bir turizm gönüllüsü olması gerektiğini önemine değinerek, Artvin Valiliği olarak bu perspektif çerçevesinde hareket ettiklerini söyledi.

Kültürün önüne turizmin geçtiğini dile getiren Vali Cirit, bu noktada faaliyet gösteren özel sektörün bir itici güç olduğunu vurgulayarak şunları söyledi.

“Biz kamuyla bir çok şey yapabiliriz belki ama kamu bir çok alanda özel sektörün gerisinde gidiyor. Ülkemiz dünyada 10 destinasyon noktasından birisi. Bu eğer turizmi konuşacaksak önemli bir konudur. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı için hükümetimiz 2023 hedefi koydu. O zamana kadar yılda 50 milyon turisti ülkemizde ağırlamayı, ilk beş ülke içine girmeyi ve 50 milyar dolarda gelir elde edelim diye bir güzel bir hedefimiz var. Bu hedefi de gerçekleştirebilmemiz için el birliliğiyle gerçekleştirelim istiyoruz. 2015 yılı içinde 42 milyon turist gelsin istiyorduk; ama biliyorsunuz yaklaşık son bir aydır yaşadığımız bir terör sorunu var. Kalkınma konularını konuşalım, turizmi konuşalım, gelişme hedeflerimizi konuşalım, ekonomiyi konuşalım derken bugün konuştuğumuz konu terör. Şehit verdiğimiz ailelerimize ve ülkemize başsağlığı dileklerimi iletmek istiyorum” dedi.

Karadeniz-Turizminde-İş-Birliği-Ve-Güç-Birliği-2Turizm destinasyon noktaları içerisinde özellikle ülkelerin dışında birde ülkelerin içerisinde ki bazı şehirlerin ön plana çıktını savunan Vali Cirit : “Şehirler biraz daha önemli bir hale geldi. Avrupa günümüzde en çok ziyaretçinin ziyaret ettiği kıta. Yaklaşık 500 milyon kişi Avrupa’nın bir çok ilinde dolaşıp turizm organizasyonu içine giriyor. Geçtiğimiz yıl Londra’yı 18,7 milyon kişi ziyaret etmiş, Bankong’u 18,3 kişi, Paris’i 15,5 milyon kişi İstanbul’u 12 milyon kişi ziyaret etmiş. Ülkemizde ve dünyada yaşayan krizler bizleri olumsuz etkiliyor.

Artvin’de de günlük ortalama 18 bin kişinin giriş çıkış yaptığı bir Sarp Sınır Kapımız var. Sezon olduğu için yaz mevsiminde sadece kara yolculuğunda sayının 30 binlere ulaştığı bir sınır kapımız. Bu da şu demektir ki Artvin olarak turizm geliş ve geçiş noktası içerisinde önemli bir kapıya sahibiz. Sarp Sınır Kapısı ülkemizde kara yolculuğu bakımından ilk sırada” ifadelerine yer verdi.

Dünya turizm örgütünün dünyada ziyaret edilmesi gereken 100 kent listesine Artvin’inde girdiğini dile getiren Vali miz Cirit, Artvin’i turizm noktasında çok önemsediklerini belirtti.

Artvin’in çok değerli turizm alanlarına sahip olduğunun altını çizen Vali Cirit, Artvin Borçka ilçesindeki Camili (Macahel) bölgesinin kültürel çeşitlilikle birlikte biyo çeşitliliğin oldukça yoğun olduğu alan olması münasebetiyle Türkiye’de tek biyosfer alanı olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Milli Park alanlarına baktığımızda Antalya ile aynı sayıya eşit bir milli parka alanına sahibiz. 3 tane milli parkımız var. Birçok koruma alanlarımız var. Dünyadaki en yüksek ikinci kanyona sahibiz. Amerika’daki Arizona’dan sonra en yüksek kanyon Ardanuç’taki Cehennem Deresi kanyonudur. Tarım turizmi alanında da yapılabilecekleri arkadaşlarımızla değerlendiriyoruz. Şavşat ilçemiz yaşanabiliri sakin şehir unvanı(Cittaslow) aldı. Aratıcı şehirler kapsamında bir program var. Onunla ilgili çalışma içine girdik. Somut olmayan miras konusunda da Macahel’deki Yaşlılar Koromuz UNESCO’nun listesine alındı. Bu müjdeyi de Kültür ve Turizm Müsteşarımız Artvin ziyareti sırasında bizlere verdi. Artvin bir tarafında Kaçkar Dağları bir tarafında Karçal Dağları’yla çevrili bir şehir. Zorlu bir coğrafyada yaşamaktayız. Burada ki insanlarda bu zorlu coğrafyanın getirdiği şartlar gereği birbirlerine kenetlenerek yaşamlarına devam etmekte. Artvin’in olarak turizm noktasında hiç bir il ve bölgeyle yarışmak gibi bir niyetimiz yok. Kitle turizminde bizde varız demek gibi bir niyetimizde yok. Hatta bunu istemiyoruz. Buraya nitelikli para harcayacak turist lazım. Alternatif turizmi artık pazarlayabilir noktaya getiremedikten sonra, ne kadar tanıtırsanız tanıtın, yapabileceğiniz çok fazla bir şey yok. Helva yiyebileceğimiz bir aşamaya halen gelemedik. Kitle turizminde sahil illerimiz çok başarılı onları ayrıca tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Turizme kişisel anlamda özel ilgisinin olduğunu dile getiren Vali Cirit, Artvin’de küçük dokunuşlarla yola çıktıklarını söyledi. Bu kapsamda İtalya’daki bir kentten esinlenerek Ardanuç’ta evleri boyadıklarını ve bazı yerlerden örnekler alarak kültürel dokuyla uyumlu bir şekilde turizm için küçük dokunuşlarla bir şeyler yapmaya çalıştıklarını belirten Cirit “Çok büyük hedefler koyup başaramamaktansa, küçük dokunuşlarla başarı elde edelim diyoruz. Buranın nüfusu topu topu 170 bin. Turizm alanında şimdilik ben memnunum” diyerek konuşmasını tamamladı.

Turizmde İş Birliği ve Güç Birliği Platformu Koordinatörü Yar. Doç. Dr Metin Çelik “Amacımız Bilgi ve Deneyim Paylaşımı”

Turizmde İş Birliği ve Güç Birliği Platformu Koordinatörü Yar. Doç. Dr Metin Çelik turizm konusunda tanıtım yapılıyor ama pazarlamada sıkıntı yaşadıklarını ifade ederek, platform olarak bu pazarlama merkezli sıkıntıları istişare edebilecekleri bir mekanizmanın kurulmasıyla ilgili illerin turizm müdürlükleriyle koordineli olarak çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Çelik “Amacımız restorasyon değil. Onu zaten müdürlüklerimiz yapıyor. Daha ziyade bir şekilde bilgi ve deneyim paylaşımı. Her il kendi çapında çok güzel deneyimler ediniyor. Bu deneyimleri paylaşarak fikir birlikteliği edinmeyi amaçlıyoruz. Örneğin şuanda Rize, Trabzon ve Bayburt illerimizin Arap turistiyle ilgili güzel düşünceleri var. Biz fikirleri bunları paylaşacağız. Şimdi icraata dönük bir süreç başlatıyoruz. Bu toplantılarda çözemeyeceğimiz konulara girmiyoruz. Mantığımız büyük düşün, küçükbaşla ama hemen başla. Bu 4’üncü toplantımız bundan sonraki toplantımızıda Sivas’ta yapacağız. Toplantılarımızın sonunda valilerimizle, belediye başkanlarımızla, bakanlığımızdaki genel müdürlerimize de davet ederek kapsamlı bir toplantı yapmayı amaçlıyoruz” dedi.

Karadeniz-Turizminde-İş-Birliği-Ve-Güç-Birliği-5DOKAP Başkanı Ekrem Yüce “Yeşil Yol’la İlgili Çalışmalarımız Samsun’dan Artvin’e Kadar Hiç Bir Aksama Olmadan Bugüne Kadar Çok Planlı ve Programlı Şekilde Devam Etti”

DOKAP Başkanı Ekrem Yüce ise, turizm Mastır Planı içinde Yeşil Yolun Projesinin sadece bir fasıl olduğunu belitti.

Yüce, konuşmasında Yeşil Yol’la ilgili çalışmalarının Samsun’dan Artvin’e kadar hiç bir aksama olmadan bugüne kadar çok planlı ve programlı şekilde devam ettiğini kaydederek şimdiye kadar 500 km yolu tamamladıklarını ifade ederek, şunları söyledi : ” Bazı yollarımız şuan kullanılıyor. Artvin’de yapılan yolarımızda gayet güzel. Bir kısmı halen açılmadı bu yılın sonunda bir kısmını hizmete açacağız. Bu yol güzergahında ana hat olarak çizdiğimiz Samsun’dan başlayıp Artvin’ Kemalpaşa ve Sarp Sınır Kapısı’nda sonlanan bir hat var. Bu hat genel olarak destinasyonları, turizm merkezlerini baz almış, turizm merkezlerine uğrayarak bir birine bağlayan bir koridor. Çarşamba Havaalanını başlangıç noktası olarak kabul ediyoruz. Havaalanından 19 Mayıs’tan Bafra ve Kuşcenneti’ne. İlk destinasyonumuz kuş cenneti. Kuşcenneti’nden Nebiyan Yaylasına götürüyoruz. Buradan Vezirköprü’ye götürüyoruz. Vezirköprü’den Havza kaplıcalarına, Havza Kaplıcalarından Ladik Kış turizm Merkezine götürüyoruz. Ladik’ten Asarcık’a iniyoruz, Asarcık’dan Ayvacık’a buradan da Akkuş’a geçiyoruz. Böyle bir koridor. Akkuş’tan Samsun Perşembe Yaylası, Topçam Yaylası, Çambaşı Yaylası ve devam eden rotalar birbirine bağlı rotalar. Daha sonra Paşakonağı’na geçiyoruz. Paşa konağından da geçiyoruz Kulakkaya’ya . Kullakkaya’dan Karagöle, Karagöl’den Bektaş’a Bektaş’tan Kümbet’e Kümbet’ten Çahrak, Çahrak’tan Örümcek ormanlarına, oradan geçiyoruz Karacamağarası, Süleymaniye ve Gümüşhane’ye. Karacamağası ve Süleymaniye önemli bir merkez. Süleymaniye’den de Bayburt Kop Dağı. Kop Dağından bir dönüş yapıyoruz. Bir hattımız Aydınlık’a geliyor. Oradan Uzun Göl tarafına gelen bir hattımız var. Uzun göl tarafından bir hat Anzer bağlantılı. Diğer Hattımız ise Zigana’dan Maçka’ya iniyoruz, Sümela Manastırını geziyoruz. Buradan geçiyor Çakırgöl’e. Çakırgöl; Trabzon’la Gümüşhane’nin tam ortası olan bir turizm merkezi. Orada önemli çalışmalarımız var. Bu çalışmalarımızdan sonra bir kısım Uzungöl’den Anzer’e geliyor. Anzer’de ki yolda son aşamaya geldik. İkizdere’ye kadar bağlantı yolu tamamlandı. Oradan bir diğer turizm merkezi Ovit’e geçiyoruz. Ovit’ten bir dönüş yapıyoruz Çağlayankaya’dan, Handüzü, Kütah Yaylası, Kaleibane, Zilkale, Çamlıhemşin, Ayder, oradan da geçiyoruz Galler düzüne. Galler Düzünden bir hattımız olayların olduğu Sımıstar ile Kavron Yaylalarına geliyor. Bu yaylaların güzergâhında bir sorun yok. Sorun iki yaylacının bir birine olan düşmanlığı. Sımıstarlılarla, Kavronlular bir araya gelmek istemiyor. Bizim orada doğayı tahrip eden herhangi bir eylemimiz yok. Ben devamlı oradayım, televizyonlardaki basındaki ormanları, alanları gösterin diyorum, kimse bana bir şey gösteremiyor. Biz yeni yol yapmıyoruz mevcut yolları iyileştiriyoruz. Netice itibariyle Kavron’da bir sorun var. Bizim şuan orada güzergah genişliği noktasında çalışmamız var. 8 muhtarı topladık hepsi imza attı ki asla değiştirmeyin devam etsin. Yetkililer devam etsin diyor. Birkaç kişi hayır diyor. Bizde bunun karar aşamasındayız. 22 noktada çalışmamız var, sadece bir noktada sorun var onu da aşmaya çalışıyoruz DOKAP’ın Turizm Mastır Planı Çerçevesindeki Yeşil Yol’la ilgili her hangi bir sorun söz konusu değildir. İnşallah bu proje bölgemize çok büyük bir değer katacaktır. İstihdam imkanlarını artıracaktır. 75 bin istihdam düşünüyoruz. 30 binlerde olan yatak kapasitesine 90 binlere çıkarmayı hedefliyoruz. 2 milyon konaklama gün sayısını 8 milyona çıkarmayı hedefliyoruz. Bölgeye gelen turist sayısı 400 bin seviyelerinde bu rakamı 1 milyon 500 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Netice itibariyle de yıllık ekonomik büyüme değeri 1 milyon Liralık bir büyüme hedefliyoruz. Artvin’de herhangi bir sorunumuz yoktur.” dedi.

Karadeniz-Turizminde-İş-Birliği-Ve-Güç-Birliği-3Toplantı Turizmde İş Birliği ve Güç Birliği Platformu Koordinatörü Yar. Doç. Dr Metin Çelik ve Ordu Kültür ve Turizm İl Müdürü Uğur Toparlak’ın sunumlarının ardından karşılıklı fikir alış verişi ve bilgi paylaşımı şeklinde devam ederek sona erdi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?