• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KARADENİZ YAYLALARINDA KAÇAK YAPILAR YIKILIYOR

Karadeniz bölgesindeki valilikler tarafından yaylalardaki kaçak yapıların tespitine ilişkin çalışma yapıldı. Ekipler, yaylalarda tespit edilen kaçak yapıların yıkımlarını sürdürüyor.


Karadeniz yaylalarında kaçak yapılar yıkılıyor. Doğu Karadeniz’de yaylalarda tespit edilen Kaçak yapılar ekipler tarafından yıkılıyor. Bölge turizmi açısından büyük önem taşıyan yaylaların doğal yapısının korunması amacıyla ilgili kurumlar tarafından çeşitli çalışmalar yürütülüyor.

Bu kapsamdaki çalışmalardan en önemlisi ise yaylalardaki kaçak yapılaşmanın önüne geçebilme amacını taşıyor.
Valilikler tarafından yaylalardaki kaçak yapılaşmanın tespitine ilişkin çalışma başlatıldı. Çalışma kapsamında oluşturulan komisyonun üyeleri, yaylalarda kaçak inşa edilen yapıları belirledi.

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU: KİMSE KUSURA BAKMASIN
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun geçtiğimiz günlerde Trabzon’da yaptığı açıklamada,“Bu sene 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren bizim yaylalarımızda kaçak bin 750’nin üzerinde yapı yapıldı; Bu normal bir şey değil, vallahi değil. 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren yaylalarda yapılan yapılar tek tek yıkılacak; Kimse kusura bakmasın” ifadelerini kullanmıştı.

İşte Doğu Karadeniz’deki Yaylalarda Son Gelişmeler

Rize
Rize’de daha önce tespit edilen yapıların yanı sıra 2017 yılında yapılan denetimlerde Kaçkar Dağları Milli Parkı’nda 6 yapı tespit edilerek, haklarında işlem başlatıldı. İl Jandarma Komutanlığının yürüttüğü denetimler neticesinde ise tespit edilen 11 yapı sahibi hakkında dava açıldı.
Öte yandan, bölgenin önemli turizm merkezi olan ayder yaylası’nda Çamlıhemşin Belediyesinin yaptığı denetimlerde 3 yapı hakkında tutanak tutularak durdurma kararı alındı.

Trabzon
Trabzon’da ekiplerin tespit ettiği ve bazıları 3-4 katlı olan kaçak yapıların yıkılması için çalışma başlatıldı. Kaçak yapıların yıkımları, ilgili komisyonlar gözetiminde gerçekleştiriliyor. Yılın 9 aylık döneminde 1 milyon 520 bin turistin ziyaret ettiği Trabzon’un yaylalarında da yıkımların başladığı kaydedildi.

Giresun
Giresun’da ise Sisdağı, Kümbet, Bektaş, Kulakkaya gibi bilinen yaylaların yanı sıra Espiye ilçesi Karaovacık, Yağlıdere ilçesi Buları gibi yaylalarda da yöre halkı tarafından usülsüz yapılan bir çok yapı bulunuyor.
Tespit edilen evlerin yıkımı için çalışmalara başlanırken, yıkım kararına bazı yöre sakinleri tarafından tepki gösteriliyor.

Ordu
Ordu’nun yaylarında kaçak yapılaşmayla mücadele kapsamında çalışmalar devam ediyor.
Aybastı ilçesinde ünlü Perşembe Yaylası’na bağlı 6 obada izinsiz yapılar belirlendi. Ayrıca Kabadüz ve Mesudiye ilçelerine bağlı yayla ve obalar da olmak üzere Ordu’da bu yılın ilk 9 aylık döneminde yaklaşık 50 yapının izinsiz yapıldığı tespit edildi.
Kaçak yapıların yıkılması için çalışmalar yürütülüyor.

Gümüşhane
Gümüşhane’de şu ana kadar yaylalarında belirlenen 306 bina ile ilgili çalışmalar sürüyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?