• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

15 Haziran 2016

KARADENİZ’DE ARAP BAHARI

Doğu Karadeniz’e son yıllarda başlayan Arap turist akını bölgeye çok önemli derecede katkı yapmaya başladı. Al Jazeera Türk’te yaşanan gelişmeye ilişkin özel haber yaptı.


KARADENİZDE ARAP BAHARI-1Trabzon başta olmak üzere Doğu Karadeniz Bölgesi’ne son yıllarda başlayan Arap turist akını, Al Jazeera Türk’e haber konusu oldu. TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, 2016 yılında 500 bini geçmesini bekledikleri Arap turist sayısında hedefin 3 milyon olduğunu söyledi.

“SERİN VE YAĞMURLU İKLİM, DOĞAL GÜZELLİKLER..”
Trabzon’a tatil için gelen Arap turistlerin bölge ekonomisine katkısını vurgulamak için emlakçılar, hatta berberlerle bile röportaj yapan Al Jazeera Türk, bölgeden konut alan ve tatil yapan turistlerle de görüştü. Al Jazeera Türk’ün haberinde, Arapların Doğu Karadeniz’i tercih etmesinin nedenleri ve bölgeye katkıları şöyle vurgulandı:

“Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Mısır, Katar ve Ürdün vatandaşları, Doğu Karadeniz Bölgesi’ni mesken tuttular. Trabzon başta olmak üzere Rize, Artvin, Ordu ve Giresun şehir merkezleriyle yaylalarını ziyaret eden Arapların bu bölgeyi tercih etmelerinin en önemli nedenleri, serin ve yağmurlu iklim ile doğal güzellikler. Trabzon Valiliği’nin verdiği bilgiye göre, sadece son iki yılda Arap ülkelerinden kente gelen 1081 kişi, 1271 konut aldı. Trabzon’da, turizm seyahat acentesi sayısı beş yılda 53’ten 114’e çıktı.”

SON 6 YILDA 14 KAT ARTTI
Al Jazeera’den Güray Ervin’in haberinde, Trabzon’a 2010 yılında 30 bin Arap turistin geldiği hatırlatılarak, “Bu rakam 2013’te 190, 2014’te 240, 2015’te ise 410 bine yükseldi. İlk yıllarda bir Arap turistin kentte ortalama konaklama süresi 1,4 gündü. 2016 yılında bu sürenin 8 güne kadar çıkması, bu yıl kentte 16 otelin daha hizmete açılması bekleniyor. 2015 yılında Trabzon’un Arap turistlerden 1.3 milyar dolar gelir elde ettiği belirtildi” ifadesi kullanıldı. Haberde ayrıca, Rize ve Giresun’da da çekimler yapılarak, Arap turizminin bu şehirlerde de arttığı vurgulandı.

HACISALİHOĞLU: AMACIMIZ 3 MİLYONA ULAŞMAK
Arap turistleri bölgeye çekmek için yıllardır büyük bir tanıtım kampanyası yürüttüklerini vurgulayan TTSO Başkanı M .Suat Hacısalihoğlu ise şunları söyledi:

“Yaptığımız tanıtımların karşılığını almaya başladık. Ancak tanıtımda kesinlikle hız kesmiyoruz. Amacımız bu yıl 500 bin Arap turist sayısını geçmek. Tüm hazırlıklarımızı buna göre yapıyoruz. Yatırımcılarımız da artık Arap turizm hareketinin önemini kavradı ve buna göre pozisyon almaya başladı. Amacımız 3 milyon turist rakamına ulaşmak. Tüm planlarımızı buna göre yapıyoruz.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?