• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KARADENİZ’DE BÖCEKLERİN DOĞA SAVAŞI

Doğu Karadeniz Ladik ormanları son yılların en büyük doğa tehlikesi ile karşı karşıya,ormanları ‘Ipstypographus’dan kurtulacak umut ‘Rhizophagus grandis’ adlı böcek. 


??????????Karadeniz’de son yıllarda baş gösteren ve doğal yaşama olumsuz etki eden böcek türlerine bir yenisi daha eklendi. Literatürde ‘Ipstypographus’ adıyla yer alan sekiz dişli dev kabuk böceğin Doğu Karadeniz’de Ladin ormanlarını istila etti.  Hızla yayılan sekiz dişli dev kabuk böceği istila ettiği Ladin ormanlarının kurumasına yol açıyor.

Bilim İnsanlarından İlginç Çözüm

Bilim insanları Doğu Karadeniz’de tehlike yayan zararlı böcekle mücadele için ilginç bir yöntem geliştirdi. Başlatılan eylem planı ile laboratuvar ortamında üretilen ve zararlı böceğin larva ve erginlerini yiyerek beslenen bir başka böcek türü olan ‘Rhizophagus grandis’ doğaya salındı.

Sekiz dişli dev kabuk böceği ile ilgili başlatılan biyoteknik mücadele kapsamında Kaçkar Dağları Milli park sahasına 80 adet ‘feromon’ adı verilen tuzak yerleştirildi. Biyolojik mücadele kapsamında ise zararlı böceğin tek doğal düşmanı olduğu belirlenen ‘Rhizophagus grandis’ adlı böcek türü bölgedeki 4 ilde yer alan laboratuvarlarda üretildi. Ladin ağaçların kabuklarını ve kambiyumunu yiyerek beslenen zararlı böceğin larva ve erginlerini yiyerek beslenebilen ve yırtıcısı olarak bilinen ‘Rhizophagus grandis’ adlı böcekten laboratuvar ortamında 5 bin adet üretildi. Zararlı böceği yok eden faydalı böcek ladin ormanlarına bırakıldı.

Kaçkar Milli Parkı Tehlikede

Tehlike Ladin ağaçlarının tepe kısmının kısmen veya tamamen kızarıklaşmasıyla anlaşılıyor. Kabuk böceğinin en fazla görüldüğü alanların başında Kaçkar Dağları Milli Parkı geliyor. Milli park sahasında kalan Çamlıhemşin İlçesi Yayla, Kale ve Meydan Köyleri ile Kavron ve Amlakit yayla eteklerindeki ladin ormanlarında böcek zararları nedeniyle kurumalar başladığı öğrenildi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?