• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KARADENİZ’DE ÇEKİLEN ‘MUSTANG’ OSCAR’A ADAY OLDU

Karadeniz sahilinde çekilen Türk filmi Mustang, 88. Oscar Ödüllerinde En İyi Yabancı Film dalında Fransa adına Oscar adayı olmaya hak kazandı.


MustangFilmiVizyonda-2


Patikaa.com / Haber Merkezi


Karadeniz sahillerinde çekilen Türk filmi Mustang, Oscar yolcusu. Sinema dünyası 88. Oscar Ödüllerinde Türk yönetmen Deniz Gamze Ergüven’in yönettiği Mustang filmi de En İyi Yabancı Film dalında Oscar adayı olmaya hak kazandı.

88’inci Akademi Ödülleri açıklandığında, Deniz Gamze Ergüven’in Mustang yapımı ‘Yabancı Dilde En İyi Film’ ödülüne aday gösterilmesi tüm Türkiye’yi gururlandırmıştı. Ancak film, Türkiye adına değil, Fransa adına Oscar’da olacak olması herkesi şaşırttı.

Peki içinde tek kelime Fransızca geçmeyen, Türkiye’yle ilgili bir öykü anlatan ve Türk oyuncuların yer aldığı, Deniz Gamze Ergüven’in yönettiği ‘Mustang’ neden Fransa adına Oscar’a yollandı?

Hürriyet’te yer alan habere göre ‘Mustang’, Türkiye’de de Oscar adayı olmak için başvurmuştu. Ama Türkiye’deki seçici kurul geçen yıl Venedik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazanan Kaan Müjdeci imzalı ‘Sivas’ı Oscar’a yollamaya karar verdi. Bu nedenle ‘Mustang’ Türkiye adına Oscar adayı olamadı. Bu konuda sahipsiz kaldığını düşünen yönetmen Ergüven daha önce verdiği bir röportajda “‘Mustang’, Fransa-Almanya-Türkiye ortak yapımı bir film. Her ülke kendi aday adayını belirliyor. Filmimi Fransa’nın yaptığı gibi Türkiye de seçebilirdi” demişti.

‘Mustang’ın konusuna gelince, bir Karadeniz kasabasında büyükanneleriyle yaşayan beş yetim kız kardeşin ayakta kalma mücadelesini anlatıyor.

Filme Kastamonu’nun İnebolu, Abana ilçeleriyle Özlüce kasabasının yanı sırа İstanbul ve Beyoğlu’da yer alıyor

88. Akademi Ödülleri, ya da bilinen adıyla Oscar Ödülleri, Hollywood’un Dolby Tiyatrosu’nda Chris Rock’un sunuculuğunda 28 Şubat’ta gerçekleşecek.

‘MUSTANG’ filmi ile ilgili yaptığımız önceki haber (tıkla ve oku)

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?