• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
 • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
 • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
 • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KARADENİZ’DE FESİVAL ZAMANI


Uğur Biryol
ugurbiryol@patikaa.com

Hürriyet gazetesinin Seyahat ilavesinde Gazeteci Yazar Uğur Biryol imzasıyla Karadeniz bölgesinde yapılacak olan festivallere ilişkin yazı yayımlandı.


KARADENİZ’DE-FESİVAL-ZAMANI--2Karadeniz’de yaz zamanı demek; dağların, yaylaların, köylerin şenlenmesi demek. Gurbetten gelenlerin oluşturduğu kalabalıkla birlikte şenlik sezonu da açıldı. Bu durumda Karadeniz’deki festivallere yakından bakmakta fayda var…

Balı gibi festivali de iyi: Anzer-Rize
Adını yaylanın meşhur balından alan festivalde; folklor gösterilerinden ödüllü yöresel şiir yarışmasına, kız çocuğu güzellik yarışmasından, en kaliteli bal üreticisi seçimine birçok aktivite düzenleniyor. Tarih: Ağustos ayının ilk hafta sonu.

KARADENİZ’DE FESİVAL ZAMANI-3Balın kralı katılımcıların: Çamoluk-Giresun
Çamoluk İlçesi’ndeki ünlü Çamoluk Bal Festivali Kılıçtutan Bükü olarak bilinen alanda yapılacak ve festivalde en iyi bal seçilecek. Seçilen bal konuklara ikram edilecek. Festivalde ayrıca yayla ağası seçimi yapılacak, yerel sanatçılar konser verecek. Tarih: 21 Ağustos.

Sporu da oyunu da bol: Pancar Dağı-Artvin
Yusufeli’nde, Ağustos ayının ikinci hafta sonunda yapılan ve Erenköy Derneği tarafından düzenlenen festivalde sportif faaliyetler, yerel halk oyunları ve dağ yürüyüşü gibi aktiviteler yapılıyor. Tarih: 9 Ağustos.

KARADENİZ’DE FESİVAL ZAMANI-4Yüksek irtifa horonu: Düzköy-Trabzon
Ovit Geçidi’nin eteklerinde kurulan ve geleneksel hale gelen festival 2640 metrede yapılıyor. Oldukça kalabalık katılımlarla gerçekleşen festivalde horonlar dur durak bilmiyor. Tarih: 6-8 Ağustos

Rengi bol, neşesi bol: Arhavi-Rize
Gola Kültür Sanat ve Ekoloji Derneği tarafından düzenlenen, katılımcıları ve temalarıyla gündem yaratmış, Karadeniz’in görüp görebileceği en renkli festivali diyebiliriz. Bu yıl festivalin ana teması İmece. Kesinlikle kaçırılmaması gereken festivalin detaylarına yaylafest.org adresinden bakılabilir. Tarih: 28-30 Ağustos.

KARADENİZ’DE FESİVAL ZAMANI-5Eğlenceli ve dinlendirici: Oce-Artvin
Ardeşen’in en kalabalık köyü Oce’de düzenlenen festivale bu yılda binlerce yerli ve yabancı konuğun katılımı bekleniyor. Festivalde, yöre kültürünün, eğlencelerinin yanısıra birçok kültürel aktivite yer alıyor. Tarih: Ağustos ayının ikinci haftası.

KARADENİZ’DE FESİVAL ZAMANI-6Karadeniz’in en kalabalığı: Kadırga-Gümüşhane
Karadeniz festivallerinin en şenliklisi, en renklisi ve hatta en kalabalığı desek abartmış olmayız. Trabzon’un batısındaki tüm ilçelerinin yanı sıra, Gümüşhane, Torul ve Giresun’dan gelen on binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşiyor. Tarih: Ağustos ayının ilk haftası.

Tereyağlı sanat festivali: Tonya-Trabzon
Tonya’daki Tereyağı Kültür ve Sanat Festivali, Horon ve atlıların gösterileriyle açılıyor. Festivalde ‘En iyi tereyağı’, ‘En iyi Jersey düve’, ‘En iyi püskül’ seçilecek. ve festival yerel sanatçıların konserleriyle renklenecek. Tarih: 28-29 Ağustos.

KARADENİZ’DE FESİVAL ZAMANI-7Manzarası en güzel festival: Ardeşen-Rize
Ardeşen’in çok da kalabalık olmayan ama evleri güzel yaylasında düzenlenen festival yaylacıların misafirleriyle eğlenmesi için güzel bir fırsat… Tarih: Ağustos ayının üçüncü haftası.

Her hünere uygun horon Çaykara-Trabzon
Trabzon’un en ünlü yayla festivali Sultan Murat Şenliği Çaykara ilçesine 25 kilometre uzaklıkta, 2100 rakımlı Sultan Murat Yaylası’nda yapılacak. Kemençe eşliğinde birçok horon halkasının kurulduğu festivalde dizlerin bağı çözülene kadar horon oynanacak. Tarih: 20 Ağustos.

En yüksek, en başdöndürücü: Samistal-Rize
Karadeniz’de yaylaları birbirine bağlamayı amaçlayan Yeşil Yol projesine karşı, Çamlıhemşin’in yüzyıllık kesme taş evleriyle bilinen ve aynı zamanda Doğu Karadeniz’in en yüksek yaylası olan Samistal’da yapılması planlanan festivalin amacı; yaylalardaki doğal yaşamın devamlılığına dikkat çekmek. Tarih: 9 Ağustos.

KARADENİZ’DE FESİVAL ZAMANI-8KARADENİZ’DE NE YENİR, NERDE YENİR?
Büyülü bir coğrafyada dolaşmak insanın gözünü doyurur ama siz yine de karnınızı doyurmayı da ihmal etmeyin… Bazı lezzetler var ki ıskalamak olmaz…

Karadeniz’de Trabzon’dan başlayarak Artvin’e kadar uzanan hatta nerelerde ne yenire bakacak olursak:

Trabzon denilince aklımıza pide ve köfte geliyor. Pidenin peynirli ve kıymalı versiyonunu Moloz semtindeki Rüştü’nün fırınında yemeniz hararetle tavsiye olunur. Hemen yanı başındaki tarihi Kalkanoğlu pilavcısına da uğramadan olmaz. Akşama kalmayan etli pilav mutlaka tadılmalı… Akçaabat köftesi için önerebileceğimiz en güzel yer, Körfez Köfte. Trabzon kent merkezindeki Kalender isimli mekânda ise tereyağı, peynir ve mısır unu üçlemesinden yapılan kuymağı mutlaka tatmalısınız.

KARADENİZ’DE FESİVAL ZAMANI-9Trabzon’dan öteye Rize’ye vardığımızda; Çayeli ilçesindeki Lale lokantasında İspir’den gelen kuru fasulye mutlaka denenmeli. Çayeli’nden öteye Fırtına Vadisi’ne vardığınızda ise Konaklar Mahallesi’nden Çat Köyü’ne kadar olan hatta muhlama, mısır ekmeği, tel şehriye tatlısı, içinde mısır unu helvası olan Hemşin ketesi gibi lezzetler tadabilirsiniz… Pokut Yaylası’ndaki Plato’da Mola isimli mekânda organik ürünlerden yapılan lezzet şöleni de sizi bekliyor.

Artvin taraflarında ise yerel mutfağın en öne çıkan bölgesi Macahel. Macahel’de Sevda’nın Evi’nde silor tatlısı, silor mantısı ve üzerine ceviz serpiştirilmiş lahana yemeğini yemeden dönmeyin…
Karadeniz’de hemen hemen her mekânda alabalık bulunur ama yemeden önce dereden tutulup tutulmadığını sorun, çiftlik balıkları genellikle yavan olur.

Not: Hürriyet Seyahat’ta yer alan bu yazı Uğur Biryol’un özel izniyle patikaa.com’da yayınlanmıştır. Gazeteci Biryol’un yazılarına yer vermeye devam edeceğiz.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • RİZE’NİN “EN”LERİ – 2019

  14 Ocak 2020 Köşe Yazarları, Tüm Manşetler

  Ara ara yaptığım yıl değerlendirmelerini bu yıl da yapalım dedik. Biliyorum ki bu değerlendirmelerime katılanlar dışında katılmayanlarda olacaktır. Tabii eksik bulanlarda. Bu gayet normal… En iyisi fazla zamanınızı almadan başlayalım geleneksel “EN”lerimize; Bana göre Rize’de 2019’un “EN”leri; Yılın belalısı: Vampir kelebek Yılın en ilginç tepkisi: Rizeli bir vatandaş marketlerdeki poşetlerin ücretli olmasına tepki olarak evindeki yırtık poşetleri iplikle dikti. Yılın en ilginç hizmeti: Rize sahilinde bazı işletme sahi...
 • TULUMUN YARATACAĞI DOMİNO ETKİSİ…

  03 Ağustos 2019 Gelenek, Genel, Köşe Yazarları, Tüm Manşetler

  Geçtiğimiz hafta sonu 30. Uluslararası Rize Çay, Turizm ve Yaz Sporları Festivaliyle eş zamanlı olarak Ardeşen’de gerçekleştirilen 10. Uluslararası Tulum ve Müzik Festivali yöre halkı ve turistler tarafından büyük ilgi toplamış aldığım duyumlara göre... Elbette bu beni çok mutlu eden bir durum… Neden mi? Bölge insanının sesini duyduğunda kendisini en iyi hissettiği müzik aletidir tulum… Hele de kemençeyle beraber gelirse kulağa o güzelim nağmeler… Mest olur yöre halkı… 7’sinden 70’ine… İşte bu yüzden de akademisyenlerin akademik süreçleri ...
 • KARADENİZ KANALI NASIL OLMAMALI?

  02 Nisan 2018 Genel, Köşe Yazarları, Medya, Tüm Manşetler

  Aslında TV sahipleri iyi bir Karadeniz kanalını herkese izlettirmek ister. Yönetici ve personellerde iyi bir Karadeniz kanalında çalışmak ister. İzleyicide doğal olarak iyi bir Karadeniz kanalını izlemek ister. Herkes iyisini ister de peki karşılığını bulabilir mi? İşte bu Karadeniz kanalları için genel anlamda maalesef bugüne kadar pek mümkün olmadı. İstisnalar hariç. Yukarıda bahsettiğim üç gruptan en doğal hak şüphesiz izleyicinindir. Diğer iki grubun, izleyicilerin bu ihtiyacını karşılamak zorunluluğu vardır. Peki izleyicinin bu i...
 • ŞU BİZUM KARADENİZLİ MEDYA PATRONLARI

  12 Şubat 2018 Köşe Yazarları, Medya, Tüm Manşetler

  ‘Türkiye’de Medya Karadenizlilerden Sorulur’ desem sanırım ezici çoğunluk “aynen öyle” der. Ama bir kısımda belki de “hiçte bile” der. Peki, “hiçte bile” diyenlere; Doğan Medya Grubu, Turkuvaz Medya Grubu, Ciner Medya Grubu ve Türk Medya Grubu’nun sahipleri aslen Karadenizli desem… Sanırım bu seferde “nasıl yani” diyeceklerdir. “Nasıl yani” diyenlere şöyle bir açılım yapalım o halde… Doğan Medya Grubu sahibi: Aydın Doğan, Gümüşhaneli Turkuvaz Medya Grubu sahibi:  Ömer Faruk Kalyoncu, Trabzonlu Ciner Medya Grubu sahibi: Turgay Cin...