• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KARADENİZ’DE GEÇEN İKİ FİLM ALTIN PORTAKAL İÇİN YARIŞACAK

’52. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma’ programı belli oldu. Altın Portakal için yarışacak filmler arasında Karadeniz’de çekilen ‘Rüzgarın Hatıraları’ ve ‘Kalandar Soğuğu’ filmleri de var.


AltınPortakal&Karadeniz-1


Patikaa.com / Haber Merkezi


Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ’52. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma’ programı belli oldu.

Dünyanın en saygın festivallerinden ödül sahibi olan yapımların Türkiye prömiyerlerini yapacakları bölümde, Türkiye’yi de ‘Rüzgarın Hatıraları’ ve ‘Kalandar Soğuğu’ filmleri temsil edecek. İki filmin ortak özelliği ise sahnelerin büyük çoğunluğunun Karadeniz bölgesinde çekilmesi.

Yönetmenliğini aslen Artvin Hopalı Özcan Alper’in yaptığı ‘Rüzgarın Hatıraları’ ve aslen Trabzonlu olan Mustafa Kara’nın yönettiği ‘Kalandar Soğuğu’ festivalde ödül alabilecek filmler arasında gösteririliyor.

Bu yıl ilk kez 50 bin euro ile de ödüllendirilecek ‘En İyi Film’in yanı sıra ‘En İyi Yönetmen’, ‘En İyi Senaryo’, ‘En İyi Müzik’, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ve ‘En İyi Erkek Oyuncu’ kategorilerinde de ödül dağıtılacak. Yarışmanın kazananları 6 Aralık 2015 Pazar akşamı yapılacak törenle belli olacak.

Bu seneden itibaren uluslararası arenada saygınlığını ve gücünü arttırmak hedefi ile son derece titizlikle oluşturulan film programında yer alan 52. Uluslararası Antalya Film Festivali Uluslararası Yarışma Filmler ise şunlar;

Rüzgarın Hatıraları  (Yön: Özcan Alper / Türkiye & Almanya & Fransa)
Kalandar Soğuğu (Yön: Mustafa Kara / Türkiye & Macaristan)
Brıdgend (Yön: Jeppe Ronde / Danimarka)
Kuşatılmış / Enclave  (Yön: Goran Radovanoviç / Sırbistan & Almanya)
Kayıp Kızlar / Gırls Lost  (Yön: Alexandra – Therese Keining / İsveç)
Masaan  (Yön: Neeraj Ghaywan / Hindistan & Fransa)
Taşa Yazılmış Hatıralar / Memorıes On Stone  (Yön: Şevket Emin Korki / Almanya & Irak)
Devrimciler / Pioneer Heroes  (Yön: Natalya Kudryashova / Rusya)
Yeminli Bakire / Sworn Vırgın (Yön: Laura Bispuri / İtalya & İsviçre & Almanya & Arnavutluk & Kosova & Fransa)
Popstar / The Idol  (Yön: Hani Ebu Essed / Filistin)

RÜZGARIN HATIRALARI FİLMİNİN KONUSU 

AltınPortakal&Karadeniz-2Bol ödüllü ilk filmi “Sonbahar” ile Türkiye sinemasının yakın dönem klasiklerinden birine imza atan ve kariyerine “Gelecek Uzun Sürer” ile devam eden yönetmen Özcan Alper, son filmi ’nda bu kez Anadolu coğrafyasının kayıp zenginliğinin peşinde. II. Dünya Savaşı’nın son günlerinde muhalif şair ve ressam Aram’ın, Türkiye’den kaçmak zorunda kalmasıyla birlikte, evrakları gelene dek Sovyet sınırındaki küçük bir dağ köyünde saklanmasıyla başlayan film, Aram’a yolculuğunda yardımcı olan Mikahil ve onun evinde kalan Meryem ile yeni gelişmelere gebedir.

Montpellier Film Festivali kapsamında CİNEMED’de senaryo birinciliği ve Rotterdam Film Festivali Huberts Bals fonundan da senaryo desteği alan filmde, Alper’in ilk fimi “Sonbahar”daki performansıyla adından söz ettiren Onur Saylak’ın yanı sıra, Mustafa Uğurlu, Sofya Khandamirova, Murat Daltaban, Ebru Özkan ve Tuba Büyüküstün, gibi önemli isimler de yer alıyor. Rüzgarın Hatıraları; geçtiğimiz yıl Antalya Film Forum’un Work in Progress ödülünün de sahibi olmuştu.

‘KALANDAR SOLUĞU’ FİLMİNİN KONUSU

AltınPortakal&Karadeniz-32007’de “Umut Adası” filmiyle göçmenlik konusuna dikkat çeken genç yönetmen Mustafa Kara, geçtiğimiz hafta Tokyo Film Festivali’nden En İyi Yönetmen ve İzleyici Ödülü ile ayrılan filmi ‘Kalandar Soluğu’ ile doğduğu topraklara dönüş yapıyor. Karadeniz’in bir dağ köyünde ailesiyle yaşamakta olan Mehmet, bir yandan beslediği birkaç hayvanla günlük ihtiyaçlarını temin ederken diğer yandan büyük bir tutkuyla dağlarda maden aramaktadır.

Madenden umudunu kesmişken duyduğu bir haberle yeni bir maceraya girişerek Artvin’deki boğa güreşlerine katılma kararı alır. Toronto’da büyüleyici görüntü yönetimi ve etkileyici hikayesiyle övülen film, ayağının tozuyla katılacağı Antalya Film Festivali’nde Türkiye Prömiyeri’ni gerçekleştirecek.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?