• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KARADENİZ’DE HER MEYDANDA OKUMA ŞENLİĞİ

Kütüphane haftası dolayısıyla Karadeniz’in neredeyse tüm kentlerinde yapılan açık alanda okuma etkinliklerinde her yıl daha da azalan okuma alışkanlığına dikkat çekildi. 


DSC_0021

Patikaa.com / Haber Merkezi


Tüm dünyada kutlanan Kütüphane haftası Karadeniz’de de valiliklerin de desteklediği etkinliklerle kutlanarak çeşitli faaaliyetle desteklendi. Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun başta olmak üzere tüm kent merkezlerinde ve ilçelerinde gerek valilikler gerek belediyeler gerekse sivil toplum örgütlerinin katılımı ve desteği ile okuma kültürüne dikkat çekildi. 

Medydanlarda Kitaplar Okundu

Değişen hayat koşulları internetin hızla yayılması ile her yıl giderek azalan okuma alışkanlığının yeniden kazandırılması amacı ile kent meydanlarında ve sosyal alanlarda topluca yapılan okuma etkinliklerinde sayfalarca kitap aynı anda okundu. 

Okuma Oranında Türkiye Çok Geride

Dünya gelişmişlik seviyelerinde bir çok kategoride geride yer alan Türkiye kitap okumada da ülkeler sıralamasında 86’ıncı sırada bulunuyor.Yetkililerin okuma alışkanlıklarına dair verdiği rakamlar ise dikkat çekiyor. Türkiye’de yaklaşık  bin 500’e yakın kütüphane var. Çoğunluğu öğrenci olmak üzere 18 milyon kişi bu kütüphaneleri kullanıyor. Amerika’da 16 bin kütüphane var, yılda 1 milyar 300 bin kişi bu kütüphaneleri ziyaret ediyor. Ülkemizde 600 bin civarında kahvehane var ve kahvehane başına yaklaşık 122 kişi düşüyor. 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?