• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KARADENİZ’DE KIYIYA VURAN LENİN HEYKELİ FİLM OLUYOR

1991 yılında Sovyetler Birliği’nin yıkılmasıyla birlikte denize atılan Lenin heykellerinden birinin yıllar sonra Karadeniz’e kıyısı bulunan Düzce’nin Akçakoca ilçesinde sahile vurması film oluyor!


leninheykelifilm-1SSCB liderlerinden Vladimir Lenin’in, Düzce’nin Akçakoca kıyılarına vuran ağaç oyma büstü ‘Sen Ben Lenin’ adıyla beyaz perdeye taşınıyor. Olayın meydana geldiği 1991’de Ankara’yı çıkmaza sokan Lenin büstünün hikayesini yazar Barış Bıçakçı ve yönetmen Tufan Taştan senaryolaştırdı.

CNN Türkte yer alan habere göre, 2009 yılında Ankara ile gerçekleşen bürokratik görüşmelerin sonucunda, SSCB’nin yıkıldığı yıl denize atılan Lenin heykelinin kasaba meydanına dikilmemesi, kasabaya yapılacak bir müzede sergilenmesi kararı çıkmıştı. Ancak aradan yıllar geçmiş olmasına rağmen Lenin heykeli hala belediyenin deposunda bekletiliyor. Türkiye’nin yanı sıra dünya basını da Lenin heykelinin kasabanın meydanına dikilmesi durumunda yaşanacakları merak ediyor. Bu merak üzerine yola çıkan edebiyatçı Barış Bıçakçı ve yönetmen Tufan Taştan kara mizah türünde bir film senaryosu yazdı, ‘Sen Ben Lenin’ adlı filmin çekim hazırlıklarına önümüzdeki günlerde başlanması planlanıyor.

leninheykelifilm-2‘LENİN’İN HEYKELİNİN DİKİLMESİYLE’ KASABALILARIN DEĞİŞEN HAYATLARINI ANLATIYOR

Lenin heykelinin kasaba meydanına dikilmesiyle birlikte, kasabalıların değişen hayatlarını konu alan film, gerçekte heykelin dikilememesiyle yarım kalmış bir hikayeyi sonlandırır nitelikte. Barış Bıçakçı ve Tufan Taştan, evrensel bir kişilik olan Lenin’in, Türkiye’nin bir sahil kasabasındaki turistik etkisini hem biraz içlenerek hem de hicvederek ele alıyor.

HEYKELİ DAHA DİKİLMEDEN TURİSTLERİN DİKKATİNİ ÇEKMİŞTİ

1991 yılında Sovyetler Birliği’nin yıkılmasıyla birlikte denize atılan Lenin heykellerinden biri yıllar sonra Karadeniz’e kıyısı bulunan Düzce’nin Akçakoca ilçesinde sahile vurmuştu. Belediyenin heykeli dikme fikri üzerine dünya basınında yer bulan bu haber, daha dikilmeden birçok turistin ilgisini çekerek Akçakoca’yı turizm ajanslarında en çok arananlar listesine almıştı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?