• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

04 Ağustos 2014

KARADENİZ’DE KORKUNUN ADI: “RİP”

Karadeniz’de yaz aylarında neredeyse her gün bir boğulma vakası yaşanıyor, çok az bilinen “RİP” akıntısı ocaklara ateş düşürüyor, genç yaşlı ayrımı olmaksızın çok can alıyor.


risp akıntısıPatikaa Haber Merkezi


Her yıl deniz sezonu açıldığında Karadeniz’de, ne yazık ki sık sık boğulma olayları yaşanır. Üç bir yanı denizlerle çevrili olan ülkemizde en çok boğulma olaylarının yaşandığı yer Karadeniz sahilleridir. Bunun nedeni ise Karadeniz’de kıyıdan denize doğru ve çok güçlü olan “Rip” akıntısı, bu akıntı kıyıya ulaşan, çarpan veya kıyıda çatlayan dalgaların etkisine tepki nedeniyle meydana geliyor ve kıyıya ulaşan suların tekrar denize dönmeleri nedeniyle oluşuyor. Pek çok plajda bu oluşum, özellikle de bazı bölgelerde kıyıya dik bir şekilde ve kıyıdan denize doğru meydana geliyor. Halk arasında kum göçmesi veya kum kayması olarak adlandırılan, Karadeniz’de birçok vatandaşın boğulmasına neden olan ayakların altından kumun birden kaybolması olayına da “Rip” akıntıları neden oluyor

Kıyıda Yüzmek Riski Azaltımıyor

Bir çok kişi kıyıda bel hizasında yüzerek güvende olduğunu, özellikle çocukların kontrollerinde olduğunu düşünüyor, oysa durum böyle değil. Rip akıntısı bilek hizasında başlayarak büyük risk oluşturuyor ve güvende olduğunu düşünenler için de büyük bir risk doğuruyor.

Hilal Biçimli Kıyılar Tehlikeli!

Uzmanlar hilal biçiminde kıyıların daha tehlikeli olduğunu söylüyor ve “denize girecek olanlar denize girmeden önce kıyı güvenliği şartlarını kontrol etmeli, Mendirek ve denize doğru çıkıntı yapan kayalıklardan 30-40 metre uzak durulmalı” şeklinde uyarıyor
Ayrıca uzmanlar “Rip” akıntısı oluşabilecek kıyılara uyarıcı levhalar konulmasını ve yoğun olarak denize girilen yerlerde cankurtaran bulundurulması gerektiğini ifade ediyor.

Rippp
Nasıl anlaşılır?

Rip akıntıları, genelde, ancak dikkatli bir gözle anlaşılabilir. Rengi, çevresindeki su rengine nazaran daha koyudur ve su derinliği fazladır. Su, yüzey çevresinde denizin yüzeyine göre daha kırışıklıdır. Rip akıntıları üç çeşittir. Akıntıların ilk çeşidi olan sabit rip akıntıları, aylar boyunca aynı yerde görünen akıntıdır. Nedeni, dip yapısı ya da çevredeki sahil yapısı olabilir. Aniden oluşan rip akıntıları ise kısa bir süre içerisinde sahile gelen dalgaların yüksekliğinin degişimi nedeniyle meydana gelir ve çok tehlikelidir. Son olarak gezici Rip akıntısı da kıyıya paralel bir akıntının neden olduğu ve kıyı boyunca yer değiştiren bir akıntıdır.

Risk Anında Neler Yapmalı

Uzmanlar Rip akıntısına kapılan bir kişinin alması gereken önlemleri ise şu şekilde sıralıyor.
Sakin olunmalı, Direkt olarak kıyıya doğru yüzülmemeli, Rip’ten çıkmak üzere yanlara doğru yüzülmeli, Yardım çağrılmalı,Kendinizi yormadan suda uzun süre kalmaya hazır olunmalı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?