• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

11 Aralık 2014

KARADENİZ’DE ‘MAVİ BAYRAK’ SAYISI ARTIYOR

TÜRÇEV Genel Müdürü Erol Güngör; “Karadeniz bölgesinde Mavi Bayrak sadece Ordu, Akçakoca ve Şile’de birer nokta’da vardı. Bu yıl Samsun, Zonguldak ile genişleyecek” dedi.


mavi-bayrak-karadeniz3

“8.Yerel Mavi Bayrak Sorumluları Eğitim Semineri”nde konuşan Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Genel Müdürü Erol Güngör , “Tüm dünyada 49 ülkede 3385 plaj, 648 marina da Mavi Bayrak dalgalanıyor. Türkiye 397 Plaj, 22 Marina ile dünya üçüncüsüyüz. Önümüzdeki yıl hedefimiz önümüzde bulunan Yunanistan’ı geçmek ”dedi.

Dünyadaki Mavi Bayrakların yüzde 12’sinin Türkiye olduğunu hatırlatan Güngör, “Ülkemizde Mavi Bayrak sayısı hızla artıyor. Bu yıla kadar Karadeniz bölgesinde sadece Ordu, Akçakoca ve Şile’de birer nokta vardı. Bu yıl Karadeniz’de Samsun, Zonguldak ile genişliyoruz. Önümüzdeki yıllarda daha da genişleyeceğiz”dedi.

mavi-bayrak-karadeniz2Mavi Bayrak Nedir?

Mavi Bayrak, belirli kriterleri yerine getiren plaj ve marinalara verilen uluslararası bir çevre ödülüdür. Mavi Bayrak asıldığı yerde Deniz suyunun temizliği, Çevre yönetimine önem verilmesi, Çevre bilincinin oluşturulmasına yönelik etkinliklerin yapılmasını, Plaj veya marinayı kullananların ihtiyaçlarına cevap verecek donanım ve güvenliğini garanti eder. Mavi Bayrak Ödülü konusunda plajlar için 32 ve marinalar için 24 kriter bulunmaktadır. Bu kriterler kapsamında deniz suyunun kontrolü amacı ile plajlardan 15 gün ara ile sezon süresince deniz suyu numunesi alınmakta, mikrobiyolojik düzeyde ve üç parametrede analizler yapılmaktadır.

ORDU MAVİ BAYRAĞINA KAVUŞTU (Tıkla ve Oku)

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?