• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KARADENİZ’DE ‘SOKAK MÜZİĞİ’ YAPIYORLAR

Rize’nin Ardeşen İlçesinde iki arkadaş sokak müziği kültürünü yaşatmak için hem çalıyorlar hem söylüyorlar.


Rize’nin Ardeşen ilçesinde iki arkadaş Erol Karakaya ve Osman Şengül sokak müziği yaparak hem Türk müziğinin ezgilerini geçmişlerinden gelen eserlerle birleştirerek seslendiriyorlar hem de sokak müziği kültürünün bölgede yaygınlaştırmak istiyorlar.

Ardeşen Sahil Parkı’nda gitar ve bağlamalarıyla hem çalıp hem söylen iki arkadaş düşüncelerini paylaştılar. Karakaya ve Şengül özellikle öğrencilerin ilgisinin yoğun olduğunu belirttiler.

“DEDELERİMİZDEN KALAN MİRAS VE KÜLTÜRÜ YAŞATMAK AMACINDAYIM”
Hayatını seyyar satıcılık yaparak idame ettirdiğini söyleyen Erol Karakaya “Seyyar satıcıyım. Geçimimi bu şekilde sağlıyorum. Eski kültürümüzü unutmamak ve yaşatmak adına müziğe olan bağlılığım ve ilgim devam ediyor. Dedem TRT eski sanatçısıdır. Ondan kalan bu mirası devam ettirmek istiyorum. Gerek ondan kalan esintileri gerek Türk müziğinin değerli türkü ve şarkılarını dilimizden döndüğünce seslendiriyoruz.” Şeklinde konuştu.

SESİNİ DUYURMAK İÇİN YARIŞMALARA GİTTİ
Sesinin güzelliği ile dikkat çeken Karakaya, şarkı yarışmalarına katılıp katılmadığı noktasındaki soruya şöyle cevap verdi: “Birkaç ay önce O Ses Türkiye adlı yarışmaya başvuru yaptım. Seçmelere de çağırdılar; ancak istenilen neticeyi alamadım. Sonuçta yüzbinlerce insan katılıyor oraya. Onların arasından seçilip bir yerlere gelmek zor. Şansımı denedim; ama olmadı. Sesimin keşfedilmesi ya da müzikte belli bir yerlere gelme noktasında takdiri ALLAH’ıma bırakıyorum. Onun nasip ettiği her şey bir gün karşımıza çıkacaktır. Hayırlısı inşallah.”

“SOKAK MÜZİĞİ KÜLTÜRÜNÜ BÖLGEDE YAYGINLAŞTIRMAK İSTİYORUZ”
Sokak müziği kültürünün bölgede çok yaygın olmamasına rağmen ilginin kendilerine fazla olduğunu söyleyen Osman Şengül “Evet, sokak müziği yapıyoruz. Düğünlerde klavye çalıyorum. Boş vakitlerimizi bu şekilde değerlendiriyoruz. Halkımızın ilgisi yoğun. Sokak müziği kültürü bölgede çok yaygın bir kültür olmasa da biz bunu yaşatmayı amaçlıyoruz. Sonuçta yaptığımız iş müzik. Müziğin evrenselliğini duygularımızla birleştirerek ortaya güzel şeyler çıkarttığımızı düşünüyoruz. Düşünüyoruz ki, gelen tepkiler de bu yönde.” İfadelerini kullandı.

Haber: Mustafa Özyanık / sondakikarize.com

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?