• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KARADENİZ’DE YAŞAM ALANI ÇATIŞMASI

Karadeniz bölgesi bir kaç yıldır artan “Ayı” sayısının getirdiği sorunlarla boğuşuyor. Şimdi ise sorun kış ve ayıların yaklaşan kış uykusu öncesi daha çok besin ihtiyacı.


boz_ayi_3

nejdetanaliz2

Doğu Karadeniz bölgesinde son yıllarda artan ayı sayısı bilim çevresinde yeni bir kavramı ortaya çıkardı, geçmişten günümüze yaşam alanlarının paylaşılması konulu bir çok çalışma yapılmış ve insan hayvan merkezli ortak yaşam alanlarında bu sorun hep var olmuştu, süreç farklı zamanlarda insanı farklı hayvanlarla karşı karşıya getirebiliyor.Son dönemlerde bunun en net örneğini Doğu Karadeniz’de artan ayı bireylerinin insan yaşam alanlarına müdahalesi ve yaşanan ölümcül olaylarda görüyoruz. 

Tükenen Kaynaklar

Tıpkı insanlar gibi yaban hayatının da en temel gereksinimi yeterli yaşam alanları, gelişen kentsel yaşamlar, insan varlığının yaban hayatına giderek yaklaşması, yaban hayatının kaynaklarının giderek tükenmesi yeni yaşam tartışmalarını gün yüzüne çıkarıyor. Doğal yaşam koşullarında ihtiyaçlarını karşılayamayan yaban hayat bireyleri insan yaşam alanlarına girerek ortak oluyor.

kis-uykusuKış Uykusu İhtiyaçları Arttırdı

Yaban ayı sorunu yaz döneminde bölgenin büyük sorunu, ekilen tarlalar, bal gibi temel ekonomik üretimlerin korunamaması Karadenizlileri bir hayli bunaltmış durumda, tartışmalar siyasetin gündemine kadar ilerlemiş çözüm için tartışmalar hala devam ediyor. Şimdiler sıkıntı yaklaşan kış uykusu öncesi ihtiyaçları karşılamak ve güvenli bir kış uyku öncesi ayıların yerleşim alanlarına daha çok yanaşması, kış uykusunda daha çok yağ yakan ayılar sonbahar döneminde daha aç kalıyor ve bu nedenle insanların bulunduğu yerleşim alanlarına ve özellikle çöplere yaklaşıyor. Bu durum insanlar için tehlike oluştururken henüz bu sorun konusunda belirlenen bilimsel metotlar ve müdahale bilinci tam gelişmediğinden istenmeyen olaylar yaşanabiliyor

Doğal Güç Dengesinde Hukuk Etkisi

Doğal yaşam mücadelesinde ilk insandan günümüze devam eden süreçte insan zekası ile hayatta kalma mücadelesinde başarılı olup bütün doğal dengeyi değiştiren konumuma gelse de yine insan kendi koyduğu kurallarla ortak yaşam alanlarında birlikte olma mecburiyetini kendisi getiriyor. İnsan zekası ile kendi yaşamı için tehdit oluşturan ‘ayı’ konusunda elbette güçlü teknolojisi ve silahları ile baş edebilir fakat yasalar doğal hayatı koruyor, giderek yok olan yaban hayatı konusunda Türkiye’de de yaptırımlar oldukça çok, Bir ayıyı vurmanın cezası yaklaşık 20 bin Tl, 5-6 yıla varan hapis cezaları da verilebiliyor. 

Yasal Düzenleme Yok

Bölge vatandaşları sorunları ile kendisi boğuşurken konu ile ilgili yasal bir düzenleme yok, yaban hayatın korunması konusunda yaptırımlar desteklenirken sorunun muhatabı insanlar için bir çözüm yok, Yaban hayvanlarının zararlarını önlemek için elektro-şok tel sistemi uygulanan bölgeler var fakat zararların tazminine yönelik yasal mevzuatta yer olmadığı için bu konuda ödeme yapılmıyor. Küçükbaş hayvanların TARSİM Sigortası kapsamında olduğunu belirten bakanlık yetkilileri. Meclis Genel Kurulu´nda bekleyen Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısının yasalaşması durumunda yaban hayvanlarının saldırılarından kaynaklanan zararların tazminine yönelik düzenlemeler yapılacağını söylüyor. 

ayicik_2935Ayı Görünce Ne Yapmalı ?

Öncelikle uzaktan gördüğünüzde onun olduğu yöne gitmiyorsunuz, bu net bir kural. Ayılarla yakın ve sürpriz karşılaşmalar tehlikeli; özellikle yavruları olan dişi bir ayıyla … “Vahşi hayvanların kişisel alan algıları vardır. Bu alana girmişseniz hayvan doğal olarak ona zarar vermek için yaklaştığınızı sanabilir. Bunun için yanınızdaki arkadaşınızla normal bir şekilde konuşabilir, kendi kendinize ses çıkarabilirsiniz. Bu şekilde sesinizle etraftaki hayvanları uyarmış ve kaçırmış olursunuz. Bir ayıyla yakın mesafeden karşılaşırsanız, asla ani hareketler yapmamak, asla da koşmamak gerekiyor. Bozayılar hızlı koşar, ağaçlara çıkarlar. Sakin bir şekilde geri geri oradan yavaşça uzaklaşmaya çalışmalı. Bu esnada sakin bir ses tonuyla konuşmanızın faydası olabilir. Sakin ses tonu hem sizin sakin kalmanızı hem de hayvanın ruh haline etki eder. Dikkat, ayıların iki ayak üzerine kalkması her zaman saldıracağı anlamına gelmez, ayağa kalkıp daha iyi koku almaya ve kokunun kaynağını tanımaya çalışıyor olabilir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?