• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

FARKLI HAYAT VE HİKAYELERLE KARADENİZ KADINI

Araştırmacı iki yazar Leyla Çelik ve Elif Yıldırım bir imece şeklinde başlattıkları çalışma ile Karadeniz kadınına dair hikayeleri, şiirleri uzun bir çalışma sonunda kitaplaştırdı.


11021064_342255319314060_4376500669325537713_nPatikaa.com /Haber Merkezi


“Renkli fotoğraflarla hayata dair ifadelerin en tanıdık siması, farklı yaşam tarzı, kendine has özellikleri, içine attıkları çetin hayat koşullarının sancıları, asi, güçlü, çalışkan Karadeniz kadını” kelimelerin ifade etmeye yersiz kaldığı yerleri anlatmak için işte tam da burada yola çıktılar. “Hep birlikte Karadeniz kadınına dair bir tablo oluşturalım ve zamanın bu kesitine yerleştirelim” çağrısı ile bir derleme kitap projesi içerisine giren Leyla Çelik ve Elif Yıldırım amaçlarına ulaşarak kitap projesini hayata geçirdi.

Kadınlar Gününe Özel

Onlar üzerine yazılan şiirleri, öyküleri, anıları zaman zaman okuduk. Sırtında dünyayı taşırken fotoğraflarını çekip takdir ettik. Bir ineği öperken, çay tarlalarında fındık bahçelerinde bitimsiz bir eforla çalışırken gördük. Genel olarak “güçlü kadın”, “mert kadın” profiliyle bilinen Karadeniz kadınını şimdi daha fazla tanımak-tanıtmak, bize çok şey katan coğrafyaya, bizler de bir şeyler katalım istiyoruz” sözleri ile yola çıkan ve Anı, şiir, öykü, deneme, araştırma, makale ve fotoğraflar için açık çağrı ile hazırlıklara başlayan iki araştırmacı yazar emeklerinin karşılığında derledikleri anıları şiirleri, hikayeleri kitaplaştırdı. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününe özel olarak piyasaya çıkacak kitap Karadeniz kadınını belki eksik anlatacak her şeye rağmen ama her hikayede bir Karadeniz kadını canlanacak gözlerde.

İmece ile Başlayan Çalışma

Maddi amaç taşımadan elde edilecek gelirin Karadeniz’de kütüphanelere destek olarak dönecek çalışma bir imece şeklinde ilerledi. Bir çok ismin yazılarıyla oluşan kitabın içerikleri şimdiden ilgi odağı olmaya başladı. Önemli isimlerin hikayeleri ile destek verdiği kitapta patikaa.com yazarlarından Uğur Biryol’un da bir hikayesi yer alıyor. Nika Yayınevi’nden çıkacak olan kitabın 4 Mart tarihinde satışa sunulması planlanıyor. 

11001811_342613062611619_8674539221118648217_n

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?