• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

“KARADENİZ’DEN KARTPOSTALLAR”

Fransız fotoğrafçı Mathias Depardon’un objektifinden Karadeniz’in beş ülkesinden (Bulgaristan, Gürcistan, Rusya, Türkiye, Ukrayna,) fotoğraflar 12 Kasım 2015 tarihine kadar Fransız Kültür Merkezi’nde.


KaradenizdenKartpostallar-3“Karadeniz’den Kartpostallar” sergisi Mathias Depardon’un fotoğraf kareleri aracılığıyla karmaşık bir bölgenin gerçekliğini görsel olarak aktarıyor.

“2011 yılında Ortadoğu’daki ayaklanmaları haber yaptığı, sert rüzgarlı denizleri aratmayan fırtınalı bir yılın ardından, Fransız fotoğrafçı Mathias Depardon daha şiirsel bir fotoğrafçılık için Karadeniz turuna çıktı. İki ay boyunca beş ülkede yaptığı gezilerden çıkan görsel şiir, özellikle kıyılarını arşınladığı bölge gibi engebelerle dolu. Gökyüzü açık olsa da, ufuk dumanlı. Işık saçan ama bir o kadar nevi şahsına münhasır bu deniz, adını ve ününü haletiruhiyesine borçlu.

Mathias Depardon böylece güncel çatışmaları bırakarak, daha az fark edilebilir olanlara doğru yönelmiş oldu : tehditkar fırtınaların, birçok yüzyıldır farklı gerilimlerin merkezi olan ihtilaflı bir bölgenin, insan topluluklarının, metanetli halkının zorluklarına göğüs gerdiği ekonominin yarattığı çatışmalar… Depardon’un kartpostalları, detaylı resim altlarının eşlik ettiği görsel kırıntılar yollayan çok etaplı bir güzergah.
Kendi haline bırakılmış olan bu bölge, aslında her zaman için farklı kültürünün oluşmasına katkı sağlayan önemli siyasi olayların merkezidir. Mathias Depardon, fotoğraflardaki hüzün ve kelimelerdeki keskinlik ile bizlere bu karmaşık gerçekliği aktarıyor. “
Laurence Cornet

KaradenizdenKartpostallar-2MATHIAS DEPARDON KİMDİR?

1980 yılında Nice’te dünyaya gelen Mathias Depardon, bağımsız fotoğrafçı olarak çalışmaya başlamadan önce Brüksel’de iletişim ve gazetecilik okudu. Yasadışı göç konusunda ilk projesinin ardından uzun yıllar uluslararası gündemi takip eden Mathias Depardon daha sonra yerleştiği Türkiye’nin bölgedin deki farklı sorunsallarla ilgilendi.. Depardon, 2013 yılında Fransız Kültür Merkezi’nde sergilenen “Sınırların Ötesinde” isimli röportajı ile Talent2011 Bursunu kazandı. Çalışması Le Monde’un Dergisi’nde, Newsweek’te, Sunday Times Magazine’de, Der Spiegel’de, L’Espresso’da, Elle, Télérama, Monoce dergilerinde, New York Times ve Wall Street Journal’da yayınlandı. Sanatçının fotoğrafları kısa bir süre önce Fransa Devlet Kütüphanesi koleksiyonuna dahil edildi.
Kaynak: NTV

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?