• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KARADENİZ’DEN TARİH ÇIKARILDI

Southampton Üniversitesi’ne bağlı çalışan Karadeniz Deniz Arkeolojisi Projesi isimli grup, Karadeniz’in oksijensiz bölgesinde Osmanlı ve Bizans’tan kalma 40’tan fazla batık gemi buldu.


karadenizden-tarih-cikarildi-2İngiliz Southampton Üniversitesi’ne bağlı Karadeniz Deniz Arkeolojisi Projesi isimli grup, Karadeniz’in dibinde 40’dan fazla batık gemi buldu. 1800 metre derinlikte, ‘ölü bölge’ olarak tanımlanan bir bölgede bulunan gemilerin Osmanlı ve Bizans imparatorlukları dönemlerinden kaldığı tahmin ediliyor.

Daily Mail gazetesi tarafından yapılan haberlere göre arkeologların, Karadeniz’in dibinde, olağanüstü bir keşfe imza attılar. Derin sular içinde Bizans ve Osmanlı imparatorluklarına ait olduğu düşünülen 40’tan fazla iyi durumlarda gemiler tespit edildi.

Karadeniz Sualtı Arkeolojisi Projeleri ekibi tarafından, 1.800 metre derinlikte deniz dibini taramak amacıyla uzaktan kumandalı olarak iki cihaz kullandılar. Cihazlardan biri tarafından yüksek çözünürlüklü 3D resimler çıkarırken ikincisi projektör, lazer tarayıcıları beraberinde kameraları taşıması ile arazi hakkında genel bilgi topladı.

karadenizden-tarih-cikarildi-3Ekibin başkanı olarak görev alan Prof. Dr. John Adams açıklamasında, “Projemizin sıl görevi, gemilerin yattığı bölgeleri tespit edebilmek için jeofizik çalışmalar gerçekleştirmek ve ayrı olarak da Karadeniz’in hikayesini anlatacak kadar yeterli verileri toplamaktır” dedi.

Batmış olan gemilerin kaplama incelemeleri yapılan iskeletin resimlerini çekmekte olan arkeologlar, oksijen eksikliği nedeni ile, gemilerin iyi korunduğu bilgilerini kaydetti. Yapılan aramalar, Bizans’ı diğer ülkelere bağlamakta olan eski güzergahlara uygun olarak gerçekleştirilmektedir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?