• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KARADENİZ’DEN YENİ BİR SES: BURCU YEŞİLBAŞ

Arka arkaya çıkardığı iki single ile dikkatleri üzerine çeken genç sanatçı Burcu Yeşilbaş, Karadeniz türkülerine ayrı bir renk katmayı başardı.


Burcu Yeşilbaş bu yıl ilk olarak “Kalksun Dağlar” adlı tek parçalık single ile Mart ayında müzikseverlerle buluştu. Türkünün sözleri Yonca Saatçi Akın’a müziği ise genç sanatçıya aitti.

İkinci single ise geçtiğimiz günlerde dijital platformlarda satışa sunuldu. “Toprak” adlı single’de; Ay Işığında, Benim Yarim Çok Güzel, Nesini Söyleyim ve Suya Gider Allı Gelin adlı 4 türkü yer alıyor.

Burcu Yeşilbaş ayrıca 2014 yılında çıkan “Karadeniz’de Kalan 2” adlı albümde ‘Korzobom’ adlı türküyü seslendirmişti.

Bir yandan Yönetmenlik mesleğini de icra eden genç sanatçının albümleri dijital platformlarda müzikseverleri bekliyor.

KISACA BURCU YEŞİLBAŞ
Türkiye’nin Yalova şehrinde doğup büyüyen Burcu Yeşilbaş, aslen Trabzon Tonyalıdır. Küçük yaşta müzikle ilgilenmeye başlayarak Türk Halk Müziği korolarına girmiştir.

İlerleyen zamanlarda farklı etnik kültürlerin müziklerine merak salan müzisyen, çeşitli dillerde şarkılar söylemeye de başlamıştır. Daha çok Karadeniz müziğine ağırlık verirken sahnesini farklı dillerde okuduğu şarkılarla renklendirmektedir.

Bu süre zarfında da Azeri bir eğitimciden 2 yıl kadar şan dersleri almıştır.

2010 yılında Marmara Üniversitesi Radyo- Sinema/Televizyon Bölümünden mezun olan Burcu Yeşilbaş, aynı zamanda klip yönetmenliği yapmaktadır ve 2013 yılında Tonya Kadınları ile ilgili “KEYVAN” adlı belgeseli çekmiştir.

Sosyal ve kültürel olarak farklı ortamlarda müzik yapmayı hedefleyen Burcu Yeşilbaş, aynı zamanda dünya müziğinde yer edinmeyi amaçlamaktadır.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?