• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

16 Ocak 2015

KARADENİZ’E KAR YAĞDI DEYİM YERİNİ BULDU

Karadenizlinin ve Türkiye’nin de vazgeçilmez damak hamsi soğukla birlikte değerlendi.


hamsi

Patikaa.com / Haber Merkezi


Bir çok kişini bildiği kimilerinin yeni duyduğu “Hamsinin kulağına kar suyu kaçtı” cümlesi tam da şimdilerde tanık olunan bir durum, balıkçılar bu deyimi yükseklerde yağan karla birlikte denize ulaşan soğuk suları ifade etmek için kullanıyor. Bir çok balık türü ve özellikle hamsi soğuk ile birlikte lezzetleniyor ve daha değerli bir hale geliyor

Kar Suyu Neden Önemli ?

Uzmanlar kar suyunun balıklar ve hamsi için önemli olduğunu söylüyor nedeni ise soğuk havada soğuktan korunmak için yağ deposunu arttıran balıkların lezzetli hale gelmesi ve balığın Omega 3 içermesi. Kar suyunun denize ulaşmasıyla denizin soğuduğunu belirten uzmanlar balığın soğuktan korunmak için derisinin altında bir yağ tabakası biriktirdiği bu yağlanmanın bir lezzet farkı oluşturduğunu,yağlanma ile balık besin değeri olarak üst düzeye ulaştığını ifade ediyor.

Soğuklar Fiyatı Arttırdı

Ülke genelinde seyreden soğuk havalar ve özellikle Doğu Karadeniz’de süren yoğun kar yağışı balık fiyatlarını da etkiledi, yaklaşık 5 TL ‘ye kadar gerileyen Hamsi fiyatları deyimde olduğu gibi kar suyunun hamsinin kulağına kaçması ile 7 TL seviyelerine kadar yükseldi. 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?