• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KARADENİZ’İ AKADENİZ’E BAĞLAYAN PROJE BU YIL BİTİYOR

İlk kez Osmanlı döneminde gündeme gelen 600 kilometrelik Karadeniz-Akdeniz Yolu Projesi’nin 2015 yılı sonuna kadar tamamlanmasının hedefleniyor.


Karadeniz-AkdenizYolu-4Sultan Abdülhamit’in rüyası olarak nitelendirilen projede sona yaklaşıldı. Bundan 135 yıl önce Sultan Abdülhamit tarafından bir fransıza çizdirilen Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayan Su Yolu Projesi tamamlanmak üzere. Osmanlı Ecdadının rüyasını yerine getiren ve 600 km uzunluğundaki bu dev proje 2015’in sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

Ulaşım konusunda birçok il arasındaki mesafeyi kısaltan proje toplamda 506 milyon lira gibi dev bit bütçeye sahip. 1880 yılında Sultan Abdülhamit tarafından bir fransıza çizdirilen proje 2015 yılında bir aksilik çıkmazsa tamamlanmış olacak.

Karadeniz-AkdenizYolu-2Konuya ilişkin açıklamada bulunan Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu ilk kez Osmanlı döneminde 1880 yılında gündeme getirilmiş olan yaklaşık 600 kilometre uzunluğundaki Karadeniz-Akdeniz Yolu Projesi’nin 2015 sene sonuna kadar tamamlanmasının hedeflendiğini ifade etti.

Karadeniz-AkdenizYolu-3Valisi Balkanlıoğlu 506 milyon TL tutarındaki 600 kilometrelik Karadeniz Akdeniz yolunun Karadeniz’in kapısını Ordu-Sivas-Kayseri-Kahramanmaraş-Adana üzerinden Akdeniz’e açacağını vurgulayarak “Türkiye’nin bütün illeri bölünmüş yollarla birbirine bağlandı. Milletimizin beklediği bir rüya var, Karadeniz’i Akdeniz’e en kestirme mesafelerden bağlayan yollar. Bu rüyanın geçmişi Osmanlı dönemine dayanıyor. Sultan Abdülhamit döneminde 600 kilometrelik yol 1880 yılında Fransızlara çizdirilmiş. O günkü koşullarda buna ’Dereyolu’ denilmiş. Zaman içinde Topçam’a baraj yapılınca baraj için de yol gereksinimi var tabi. Bu yol Kuzey’i Güney’e bağlayan karayolu aksı şekline dönüştürülerek güzel bir proje hayata geçirilmiş.” dedi

Karadeniz-AkdenizYolu-5Büyük bir özveriyle çalışmaların devam ettiğini ve Bu şekilde devam ederse bu senenin sonunda tamamlanacağını belirten Vali Balkanlıoğlu; Önümüzdeki 2016 yılında artık Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayan en kestirme yol Ordu’da hayat bulmuş olacak. Bu yol tamamlandığında bizim Akdeniz’de üretilen bütün malların Karadeniz üzerinden Rusya’ya, Karadeniz’de üretilen bütün malların Akdeniz’e gitmesinde en kestirme yola kavuşmuş olacağız. Ordu açısından bu güzel, Karadeniz’in özeti dediğimiz, her türlü güzelliği barındıran Ordu açısından hem ticaret, hem turizm epey ivme kazanmış olacak.” dedi

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

#

KARADENİZ’İ AKADENİZ’E BAĞLAYAN PROJE BU YIL BİTİYOR” için 1 yorum

  1. Hayati eren : diyor ki:

    Insallah en kisa zamanda açılmasını bekliyoruz. Umarım başka illerdeki projeler gibi aksamalar olmadan zamanında tamamlanır.