• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

03 Ağustos 2015

KARADENİZ’İN CAZİBE MERKEZİ GİRESUN ADASI TURİZME AÇILDI

Karadeniz’in cazibe merkezi Giresun Adası turizme açıldı. Geçmişte savaşçı amazon kadınlarını ağırlayan ada, misafirlerini tarihin ve mitolojinin derinliklerine doğru keyifli bir yolculuğa çağırıyor.


GiresunAdasıBotanikParkOlacak-3

Mitoloji’deki ismi Aretias olan Giresun Adası, Türkiye dâhil altı ülkeye kıyısı olan Karadeniz‘deki tek ada olma özelliğini taşıyor. Birinci derece sit, ikinci derece de doğal sit alanı olan ada, kıyıdan yaklaşık 1.6 km açıkta yer alıyor ve kırk bin metrekare alana sahip olma özelliği taşıyor.

YERLi ROBiN CRUSOE
Adaya ziyaret, sit alanı olması ve adadaki kuş türlerinin devamlılığı ile doğal yapısının zarar görmemesi adına yasaktı. Ada yaklaşık on beş yıldır ‘yerli Robinson Crusoe’ diye bilinen belediyeden emekli işçi Hasan Başer tarafından gönüllü olarak korundu. Vatandaşların yoğun talebi üzerine İl Turizm Kültür Müdürlüğü’nün çalışmalarıyla 16 Temmuz’da vatandaşların ziyaretine açıldı.

BEŞ GÜNDE iKi BiN ZiYARETÇi
Yıllarca sahilden izlenen ve terk edilmiş vahşi bir ortamı andıran ada artık yerli ve yabancı turistlerin yeni gözdesi. Bölge için cazibe merkezi olmaya namzet olan adayı ilk beş günde iki bin kişi ziyaret etti. Ordu Giresun Havalimanı’nın açılmasıyla daha çok yerli ve yabancı turistin adayı görmek için gelmesi bekleniyor.

4 BiN YILLIK GEÇMiŞ
Savaşçı Amazon kadınlarınca üs olarak kullanıldığına inanılan ve dört bin yıllık geçmişe sahip olduğu tahmin edilen Giresun Adası’nın, Yunan mitolojisinde önemli bir yeri var.

HERKÜL ADADA ALTIN POST’U ARAMIŞ!
Aretias adının, rivayete göre iki Amazon Kraliçesi tarafından savaş tanrısı Ares’e hitaben ada üzerine yapılan tapınaktan dolayı verildiği söyleniyor. Söz konusu tapınağın kalıntıları ada üzerinde halen mevcut. Yunan mitolojisindeki Altın Post efsanesinde Herkül’ün altın postu aramak için adaya geldiği de diğer rivayetler arasında yer alıyor. Ada üzerinde ayrıca Sinop Piskoposu Agros Phokos manastırı ve yöre halkı tarafından mistik bir güce sahip olduğuna inanılan antik çağlardan kalma Hamza Taşı bulunuyor. Tarihi kaynaklarda sacayak gibi üçtaş üzerinde duran Hamza taşının ana tanrıça Kybele’yi temsil ettiği savunuluyor. Adadaki sur kalıntıları, yazıtlar ve mozaiklerin ise Romalılar, Cenevizliler ve Venedikliler dönemine ait olduğu belirtiliyor. Halk arasında adadan Giresun Kalesi’ne gizli bir tünelle bağlantının olduğu yaygın bir söylenti olarak da biliniyor.

BBC BELGESELiNi YAPTI
Herkül’ün Argonotlarla adada Altın Post’u aradığı süreci canlandırmak isteyen kaptan Tim Sever yönetimindeki araştırma grubu 1984 yılında adanın mitolojik geçmişi hakkında çalışma yapmış. National Geographic dergisi tarafından da takip edilen araştırma BBC tarafından belgeselleştirilmiş ve tüm dünyada izlenmiş.

TEKNENİN İSMİ ALTIN POST
Adaya seyahat 115 kişi kapasiteli bir tekne ile yapılıyor. Teknenin ismi de adanın geçmişiyle uyumlu, Altın Post. Altın Post teknesi haftanın 7 günü saat 10.00’dan itibaren çift saatlerde adaya sefer düzenliyor. Ge-ce 10.00’da isteyenler ise ada etrafında tekneyle Mavi Tur’a da katılabiliyor.

ZİYARETÇİLERİ AMAZONLAR VE HERKÜL KARŞILIYOR
Ziyarete açılan adada meraklıları için mitolojik bir ortam da oluşturuldu. Ziyaretçileri M.Ö 8000 yıl önce adada yaşadıkları rivayet edilen temsili Herkül, Argonot ve savaşçı kimlikleriyle bilinen Amazon kadınları karşılıyor. Mitolojik kahramanlar adaya gelen ziyaretçileri iskelede karşılayarak ziyaretçilerine mızrak ve oklarla kısa çaplı bir gösteri düzenliyor.

KUŞ CENNETİ
Otantik bir bitki örtüsüne sahip adada 81 tür doğal otsu ve odunsu bitki türü bulunuyor. Mitolojide de önemli bir yere sahip olan defne ağacı adada bolca bulunmasına rağmen Karadeniz’de başka yerde bulunmuyor. Küresel koruma altında olan Tepeli Patka, Karagerdanlı Dalgıç, Kadife Ördek, ve Tepeli Karabatak gibi yaklaşık seksen kuş cinsine ev sahipliği yapan ada kuş gözlemciliği içinde önemli bir nokta olarak biliniyor.
Kaynak: Bilal Şahin – Bugün Gazetesi

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?