• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

24 Ağustos 2016

KARADENİZ’İN EFES’İ GÜN YÜZÜNE ÇIKARILIYOR

Düzce’nin Konuralp bölgesindeki Prusias ad Hypium Antik Kenti’nde arkeologların kazı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.


KARADENİZ’İN-EFES’İ-GÜN-YÜZÜNE-ÇIKARILIYOR-2“Batı Karadeniz’in Efes’i” olarak bilinen Prusias ad Hypium Antik Kenti’nde devam eden kazı çalışmalarında görev alan arkeologlar, bölgenin toprak altındaki zenginliklerinin Efes’e eşdeğer olduğunu öngörüyor.

KARADENİZ’İN-EFES’İ-GÜN-YÜZÜNE-ÇIKARILIYOR-5Düzce’nin Konuralp bölgesinde yer alan Prusias ad Hypium Antik Kenti’nde devam eden kazı çalışmalarında görev alan arkeologlar, bölgenin toprak altındaki zenginliklerinin Efes’e eşdeğer olduğunu öngörüyor. Konuralp Müzesi Müdürü ve Kazı Heyeti Başkanı Celal Özdemir, MS 307’ye ait Roma dönemine ait bir villayı gün yüzüne çıkardıklarını belirtti. Özdemir, “Daha önceki kazılarda bölgeden çıkan heykeller ve buluntular buranın büyük ve ihtişamlı bir kent olduğunun göstergesidir. Ayakta kalma anlamında Efes iyi bir örnek fakat burası 1-1.5 metre toprak altında, Efes’ten daha ileri bir kent var. Bu kentin çoğu tahrip olmamış” dedi.

KARADENİZ’İN-EFES’İ-GÜN-YÜZÜNE-ÇIKARILIYOR-3Prusias ad Hypium Antik Kenti Tarihçesi ve Kalıntıları

Antik kentin kuruluşu hakkında kaynaklarda pek bilgi bulunmamakla birlikte, kuruluşunun Hellenistik çağ öncesine dayandığı bilinmektedir. Kieros, Bthynia Kralı I.Prousias yöreyi ele geçirdikten sonra Prousias adını almıştır. Romalılar döneminde, bu isimle anılan diğer kentlerden ayırmak için adına ad Hypium eklenmiştir. Prousias ad Hypium, Hypios’daki Prousias demektir. Hypios, o yöredeki Melen Suyu’nun İlkçağ’daki adıdır. Kentin 2.yüzyılda geliştiği ve surlarının dışına kadar yayıldığı günümüze gelebilen kalıntılardan anlaşılmaktadır.
Kentin bugün ayakta olan surları Bizans dönemine tarihlendirilmekle birlikte, surların yapımında daha önceden kalma mimari yapıtların parçaları kullanılmıştır. Surların, güney yandaki kapısı üzerinde bir zamanlar atlı kabartması bulunduğundan, kapı bugün Atlıkapı olarak anılmaktadır.

KARADENİZ’İN-EFES’İ-GÜN-YÜZÜNE-ÇIKARILIYOR-4Kentin tiyatrosu MS.1.yüzyılda yapılmıştır. Bazı bölümleri günümüze oldukça sağlam bir durumda gelebilmiştir. Bugünkü Konuralp’in batı yanında yine 1.yüzyıla tarihlendirilen, 3 kemerli bir köprü bulunmaktadır. Ayaklarının alt bölümleri, yüksekliğinin orta yerine kadar, derenin taşıdığı toprak altında kalmıştır.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?