• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

17 Ağustos 2015

KARADENİZ’İN EN GÜZEL 10 YAYLASI

Hürriyet gazetesinin Seyahat ilavesi, içlerinde gazeteci, tur rehberi ve sanatçılardan oluşan 10 kişik ekiple Karadeniz’in en güzel 10 yaylasını belirledi.


Karadeniz’in en güzel 10 yaylasıHavalar hiç esmiyor. “Sıcaktan ve şehir hayatından bunaldık” diyorsanız bu seçki tam size göre. Karadeniz, serin dereleri, temiz havası ve yemyeşil doğası olan yaylalarla dolu. Büyük jürimiz görmeniz gereken en iyi 10 yaylayı seçti. Beşinin ilk tercihi Pokut Yaylası oldu.

1-POKUT / RİZE
Karadeniz’in en güzel 10 yaylası-1Normalde 1800 metre yükseklikten sonra ağaç yetişmez ama aldığı ılıman rüzgârlar sayesinde yayla çam ağaçlarıyla dolu. Bu yaylada bulutların bir deniz gibi akıp gittiğini izleyebilirsiniz. Tepedeki pansiyonlarda konaklayabilirsiniz. Çamlıhemşin.

2-SAMİSTAL / RİZE
Karadeniz’in en güzel 10 yaylası-2Palovit ve Kavrun vadilerinin arasında bulunuyor. Yayla, mimarisine uygun olarak korunan eski taş evleriyle ünlü. Bölgedeki en yüksek yaylalardan biri olmasıyla gündoğumunu bulutların üstünden seyredin. Konaklamak için bir tesis bulunmuyor.Çamlıhemşin.

3-GİTO / RİZE
Karadeniz’in en güzel 10 yaylası-32100 metre rakımda bulutların vadiyi sarmasıyla eşsiz fotoğraflar çekebilirsiniz. Buraya bisikletinizle gidebilirsiniz ama taşlı yolda lastiğiniz patlayabileceğinden hazırlıklı olun. Yayladaki üç pansiyonda konaklama imkânı var. Çamlıhemşin.

4-BEYAZSU / ARTVİN
Karadeniz’in en güzel 10 yaylası-4Karçal Dağları’nın eteklerindeki yaylaya Borçka’dan araçla ulaşılıyor. Bulut denizine gelmişken eşsiz güzellikteki buzul gölü Yıldız’a uğramanız lazım. Ama iki buçuk saat süren yürüyüş yolculuğunu göze almanız gerekiyor. Borçka.

5-AYDER / RİZE
Karadeniz’in en güzel 10 yaylası-5Yayla denilince akla ilk gelen yer. Yeşili, temiz havası ve şifalı kaplıcalarıyla ilgi görüyor. Diğer yaylalara göre konaklama imkânı fazla. Otel ve pansiyonlardan istediğinizi seçebilir ve buradan hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Çamlıhemşin.

6-GORGİT / ARTVİN
Karadeniz’in en güzel 10 yaylası-61700 metre yükseklikte ki yayla yeşilin her tonunu barındırıyor. Araba yolu olmadığı için buraya yöre halkının kullandığı patikalardan yürüyerek ulaşabilirsiniz. Bu sayede yaylanın doğal yapısı korunmuş. Konaklamak için sadece bir pansiyon var. Maçahel.

7-HAZİNDAK / RİZE
Karadeniz’in en güzel 10 yaylası-7Ayder’den veya Pokut Yaylası’ndan bir saatlik yürüyüşle yaylaya ulaşmak mümkün. Evlerdeki ahşap işçiliğine hayran kalacaksınız. Yaylaya sis çöktüğünde çayınızı alıp manzaranın tadını çıkarın. Konaklamak için herhangi bir tesis bulunmuyor.Çamlıhemşin.

8-HALDİZEN / TRABZON
Karadeniz’in en güzel 10 yaylası-8Demirkapı Yaylası olarak da bilinen yer Haldizen Dağları’nın eteklerinde bulunuyor. Etrafı dağ gölleriyle dolu. Eşsiz bir manzara sunan Uzungöl buraya 20 km uzaklıkta. Konaklamak için tesis bulunmuyor, en yakın tercih Uzungöl. Çaykara.

9-SAHARA / ARTVİN
Karadeniz’in en güzel 10 yaylası-9Karagöl Sahara Milli Parkı içerisinde yer alan yayla 1800 metre yükseklikte. Konaklama için bir tesis yok. Ama çadır ve karavanla gezenler kamp yapıyor. Yine milli park içerisinde bulunan Karagöl’ü de görmeden dönmeyin. Şavşat.

10-YEDİGÖLLER / ERZURUM
Karadeniz’in en güzel 10 yaylası-10Karların erimesiyle oluşan gölleriyle 3100 metre rakımda. Konaklamak için bir tesis bulunmuyor ancak çadırınızda kalabilirsiniz. Ekstrem bir tatil arayanlara göllerde dalış yapmayı öneriyoruz. İspir.

JÜRİ
Yıldırım Güngör, Atlas Dergisi yazarı
Birol Topaloğlu, Karadenizli sanatçı
Serhan Yedig, Gazeteci
Nilay Örnek, Gazeteci
Uğur Biryol, Gezgin-yazar
Arzu Yenigün, Bukla tur rehberi
Faruk Akbaş, Fotoğraf turları rehberi
Ersin Demirel, Yürüyüş rotaları rehberi
Çiler İlhan, Conde Nast Traveller Yayın Yönetmeni
Hüseyin Şişman, Gezgin

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?

#

KARADENİZ’İN EN GÜZEL 10 YAYLASI” için 1 yorum

  1. Filiz yaşar : diyor ki:

    Karedinizin bir çok yerlerine gittim muhteşem herkes gidip gormeli tekrar gitmek istiyorum