• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

05 Ağustos 2017

KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

Asırlardır önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Karadeniz bölgesinin en iyi 10 tarihi yeri belirlendi.


Pontus’tan, Roma’ya, Bizans’a, Selçuklu’dan Osmanlı’ya Karadeniz Bölgesi önemli medeniyetlere asırlardır ev sahipliği yapmış. Manastırlar, kiliseler, tarihi konaklar, köşkler, kaleler, binlerce yıl öncesine uzanan yerleşimler ve kaya mezarlarıyla zengin bir tarihe sahip bu coğrafyada görülecek onlarca yer var. Jürimiz maviyle yeşilin buluştuğu Karadeniz’in mutlaka görülmesi gereken tarihi mekanlarını belirledi.

Hürriyet gazetesinde Selim Onat imzasıyla yayınlanan habere göre jüride; Ertuğrul Günay – Eski Kültür ve Turizm bakanı, Saffet Emre Tonguç – Hürriyet Seyahat yazarı, Ahmet Zeki Apalı – TUREB Başkanı, Serhan Güngör – Rehber, Bahar Akıncı – Hürriyet yazarı, Nilay Örnek – Gazeteci, Haldun Hürel – Öğretim üyesi, İstanbul Sanat Tarihi, Şerif Yenen – Rehber, Uğur Biryol – Gezgin, Mutlu Tönbekici – Gazeteci yer aldı

UNESCO’da: SÜMELA MANASTIRI / TRABZON 

Hıristiyanlar için önemli bir kutsal merkez olan Sümela, Karanlıkdağ’ın sarp yamacı üzerine MS 4. yy’da kurulmuş. Doğayla bütünleşmiş yapıyı Osmanlı fethettikten sonra buranın korunması için padişahlar fermanlar çıkardı. Bugün restorasyondan dolayı kapalı olan yapı ana kaya kilisesi, şapeller, öğrenci odaları, mutfak ve kütüphaneden oluşuyor. Maçka.

Kilise’den camiye: AYASOFYA CAMİİ / TRABZON 

1260’ta kilise olarak inşa edilen yapıda Bizans resim sanatının örnekleri ve muazzam bir taş işçiliği dikkati çekiyor. Trabzon’un fethedilmesiyle birlikte camiye çevrilen Ayasofya, 1960’ta müzeye dönüştürüldü. 2013’te bir cuma namazıyla tekrar ibadete açıldı. Ortahisar.

ZİLKALE / RİZE 

Fırtına Vadisi’ne hâkim konuma inşa edilmiş kale etkileyici manzarası, görkemli yapısı ve doğayla bütünleşmiş olmasıyla mutlaka görülmeli. Trabzon İmparatorluğu döneminde inşa edilen yapı dereden 150 metre yüksekte yer alıyor. Çamlıhemşin.

Tarihi değiştirdi: KURUL KAYALIKLARI / ORDU 

Pontus Krallığı döneminde sarp kayalıklara inşa edilen Kurul Kalesi’nin etrafında Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt başkanlığında yapılan kazı çalışmalarıyla bilinen tarih değişti. Artık Karadeniz’de 2200 yıl öncesinde de yerleşim olduğunu biliyoruz. Merkez.

Zamanda yolculuk: SAFRANBOLU EVLERİ / KARABÜK 

Türk ev mimarisinin en iyi örneklerinin korunduğu tarihi ahşap konakları, çarşısı, otantik dokusu, mağaraları ve doğal güzellikleriyle eşsiz bir yer. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki ilçeye ayak bastığınız anda kendinizi 17. yüzyıl’da bulacaksınız. Safranbolu.

Şarkılara konu olmuş: SİNOP KALESİ VE CEZAEVİ / SİNOP 

MÖ 7. yy’da inşa edilen kale bugün de özelliğini koruyor. Şiirlere ve şarkılara konu olan kalenin içindeki tarihi cezaeviyse 1999’da müzeye dönüştürüldü. Sabahattin Ali ve Ruhi Su gibi isimler bu cezaevinde yattı. Aldırma Gönül şarkısı burada yazıldı. Merkez.

Atatürk’ün vasiyeti: ATATÜRK KÖŞKÜ / TRABZON 

Çam ormanı içerindeki köşk, 1890’da yapılmış ve Rönesans mimarisini yansıtıyor. Atatürk bu binayı çok beğenmiş ve Trabzon’a geldiğinde iki kez burada konaklamıştır. En önemli özelliği ise Atatürk’ün 1937’de vasiyetini burada yazmış olması. Soğuksu.

Kaderine terk edilmiş: VAZELON MANASTIRI / TRABZON 

Vazelon (Hz. Yahya)’ya adanan manastırın tarihi Sümela Manastırı’ndan önceye uzanıyor. Ancak ormanın içindeki zenginliğimiz yıllarca yağmacıların, define avcılarının yani kaderine terk edilmiş. İçinde etkileyici freskler ve o dönemki yaşamdan izler bulunuyor. Maçka.

Etkileyici mezarlar: KRAL KAYA MEZARLARI / AMASYA 

Harşena Dağı’nın güney yamacına kayaların oyulmasıyla Hellenistik Dönem’de inşa edilen 23 kaya mezarı var. Yeşilırmak Vadisi boyunca uzanan bu mezarların arkasına uzanan geçitler ve kentin kuş bakışı manzarası oldukça etkileyici. Merkez.

Sisler içinde: SANTA HARABELERİ / GÜMÜŞHANE 

Denizden 1600 metre yükseklikte, sisler içinde yer alan, Orta Çağ’da kurulan yerleşim en parlak dönemini 19. yy’da yaşamış. Bu dönemde nüfusu 5 bine ulaşmış. Yedi mahallede kurulan Santa’da taştan yapılmış hanelerden bugün 300’ü ayakta. Kiliseler ve çeşmeler de mevcut. Dumanlı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?