• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

30 Haziran 2015

KARADENİZ’İN İNCİSİ: BATUM

Euronews’den editör Denis Loctier, Acara Özerk Bölgesi’nin başkenti Batum’da ki izlenimleri çok özel görüntülerle izleyicileriyle paylaştı.


BATUM-euronews-2Georgian Life bu haftaki bölümünde Acara Özerk Bölgesi’nin başkenti Batum’a gidiyor. Güzel havası, denizi, özel yemekleri ve eğlence mekanları ile ünlü olan bu Karadeniz sahil şehri, yerli ve yabancı turistlerin Gürcistan’da en çok ziyaret ettiği yer olarak dikkat çekiyor.

Denis Loctier, Euronews:“Burası Karadeniz’in incisi… Bölgenin eğlence merkezi… Georgian Life’ın bu haftaki bölümünde Batum’dayız.

Burası Gürcistan’ın güney batısında yer alan Acara Özerk Bölgesi’nin başkenti… Batum, gençlerin ılık denizlere girdiği, tatil ve eğlencenin tadını çıkardığı bir yer

Kordon boyunca gezmeye başladığınızda lüks oteller, güzel lokantalar, modern heykeller, çeşmeler ve parklar hemen göze çarpıyor. Burası hızla değişen bir şehir.

Rezi Zoidze, Organizatör: “İnsanlar buraya geliyor ve şehre aşık oluyorlar. Şehrin beyaz ve altın rengine, deniz maviyi ekliyor. Batum uyanıyor. Burası rüya gibi bir yer.’‘

Acara’nın doğası Gürcistan’ın hiç bir yerine benzemiyor. Ilık denizi çevreyelen karla kaplı dağlar, bu cennet bölgenin bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliğini artıran en önemli unsur. Batum Botanik Parkı, yeşil bitki örtüsü ve huzur veren havası ile gezmek için ideal bir yer.

Marina Tatarishvili, Botanik Bahçesi Müdüresi: “Burada dünyanın farklı yerlerinden bitkiler görebilirsiniz. Bunlardan bazıları kuzey yarımkürede doğal olarak yetişmiyor. Burada hava tüm sene boyunca çok güzel.’‘

‘‘Burası Karadeniz, bu sebeple yılın yarısı yaz mevsimi. Kış gelse bile burada bazı tropikal bitkiler çiçek açar.’‘

Karadeniz’de gün batımı yaklaşınca Batum’un eğlence hayatı restoranlarda, barlarda ve gece klüplerinde başlıyor demektir.

Gürcistan mutfağı lezzet üzerine kuruludur. Yemek tariflerinde taze meyve- sebze, baharat ve ceviz özenle kullanılır. Et yemekleri genelde ızgara yapılır ve acı sos, tuzlu peynir ve şarapla servis edilir.

Irod Mamuladze, Aşçı: “İyi yemek Gürcistan’da çok önemlidir. Birini ziyarete gittiğinizde sizi hemen sofraya davet ederler.’‘

En ünlü yerel tatlardan biri de Karadeniz pidesine benzerliğiyle bilinen peynirli ekmek haçapuridir. Tadı güzel, kalorisi yüksek bir yiyecektir.

Irod Mamuladze, Aşçı: “Haçapuri pidesi Gürcistan’ın geneneksel yemeğidir. Acara haçapurisi çok özeldir. Deniz kenarında yaşadığımız için şekli bir kayığı andırır. Ortası açık olduğu için peynir güzel pişer ve üzerine yumurta kırılır.’‘

Haçapuri her zaman elle yenir.

Gece vakti, Batum kordonu sahilde, sokaklarda ve restoranlarda devam eden müzik ve dansları ile, çiftler ve parti severler için en popüler mekandır.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?