• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KARADENİZ’İN İNCİSİ NÜKLEER KISKACINDA

Yapımı tartışılan Nükleer enerji santrali projeleri tamamlanmamışken yapımı planlanan 3. nükleer santralde de Sinop’un adı geçiyor, Sinop adı artık nükleer santralle anılıyor


Enerji Bakanlığı 3. santral için çalışmalarını başlatırken mevcut projenin yanında Sinop’a 2. bir santralin de yapılmasının gündem de olduğu öğrenildi, Sinop’un denize yakınlığı depremselliğinin ve nüfus azlığının proje için nedenler arasında gösterilirken mevcut santral projesinin ardından 3. proje için çalışmaların hızlandırılacağı tahmin ediliyor.

Nükleer Santral Şehri; Sinop 

Mevcut konumu ile Karadeniz’in incisi olarak gösterilen, özel konumu, özel ulaşım koşulları nedeniyle farklı bir kültürel kent olarak görülen Sinop son yıllarda adından Nükleer ile söz ettiriyor, özel konumu bilin insanlarının da dikkatini çekerken nükleer için uygun şartlara sahip olması kent sakinlerinin kaderine de etki ediyor.

Enerji Bakanlığı, 3. santral için yer tespit çalışmalarını başlatırken, daha önce gündeme gelen İğneada yanında, Sinop’taki mevcut sahaya ikinci bir santral daha yapılmasını gündeme aldı. Gerekçe ise denize yakınlık, depremsellik, nüfusun azlığı gibi parametrelerin tümünü Sinop’un karşılaması.

Santralin saha seçimi yapılırken, denize yakınlık yanında, depremsellik, nüfusun az olması, elektrik iletim noktalarına yakınlık ve askerî açıdan az sorunlu olması gibi faktörlere bakılıyor. Üçüncü santral için daha önce İğneada’nın adı öne çıkarken, yetkililer üçüncü santralin de ikinci santralde olduğu gibi Sinop’a kurulabileceği görüşünde.

031120132100403605646

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?