• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

05 Kasım 2015

KARADENİZ’İN KUŞ CENNETİ UNESCO YOLUNDA

Samsun Bafra’da, doğal özellikleri büyük ölçüde korunabilmiş Türkiye’nin Karadeniz kıyısındaki tek sulak alanı Kızılırmak Deltası’nın UNESCO’ya girmesi için çalışma yapılıyor.


Kuş Cenneti UNESCO-1Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti UNESCO yolunda. Samsun’nun Bafra ilçesinde, Kızılırmak Nehri’nin taşıdığı alüvyonların oluşturduğu, doğal özellikleri büyük ölçüde korunabilmiş Türkiye’ninKaradeniz kıyısındaki tek sulak alanı Kızılırmak Deltası’nın UNESCO’ya girmesi için çalışma yapılıyor.

Samsun Valisi İbrahim Şahin ile Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde incelemelerde bulundu.

Kuş-Cenneti-UNESCO-2Vali Şahin, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye’de 400 civarında kuş türü bulunduğunu, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde ise 352 kuşun görüldüğüne belirtti.

Kızılırmak Deltasının 55 bin hektarlık alana sahip olduğunu, 12 ay boyunca farklı kuş türlerine ev sahipliği yaptığını dile getiren Şahin, kuş türlerinin yanı sıra sürüngenler, balık türleri, yılkı atları, manda ve kömüş gibi farklı hayvanların görülebildiği deltanın, turizme kazandırılmasını hedeflediklerini söyledi.

Kuş-Cenneti-UNESCO-3Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz ise Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin dünya genelinde önemli bir yer olduğunu vurguladı.Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ni turizme kazandırmak için tanıtım çalışmaları yapacaklarını dile getiren Yılmaz, deltanınUNESCO’ya girebilmesi için de hazırlık yaptıklarını söyledi.Bunun için çalışmaların sürdüğüne işaret eden Yılmaz, “Hazırlıklar yapıyoruz. UNESCO’ya başvurmak için yapılması gereken bürokratik çalışma, ön listeye girme çabası var. Bunun için bilim insanları hazırlıklar yapıyor. Dosya hazırlıyorlar. Hazırlık sürecini muhtemelen 2-3 ay içerisinde bitireceğiz ve başvuruyu yapacağız” dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?