• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

02 Haziran 2015

KARADENİZ’İN MUHTEŞEM YÜZÜ: KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI

KaçkarDağlarıMilliParkı-3Tarihi köprüler, kaleler, konaklar; orman gülleri, buzullar, yaban hayvanları, yayla kokuları, benzersiz Karadeniz mutfağı…

Yoğun ve stresli şehir hayatından uzaklaşıp biraz stres atmak için yolumuzu Doğu Karadeniz’e düşürelim…

Rotamız Kaçkar Dağları Milli Parkı olsun bu kez. Kaçkarlar’da derin derin soluyalım ormanın tertemiz havasını, tutalım yayla yollarını, yeşilin her tonuyla kucaklaşıp, yöre insanıyla sıcacık sohbetler edelim, sıcak mısır ekmekleri kokusu içinde…

Zilkale, Kale-i Bala ve daha niceleriyle tarihe tanıklık edelim… Asalım fotoğraf makinelerimizi boynumuza çeşit çeşit canlıyı yakalayalım objektiflerimizle… Çiçekten ağaca… Böcekten kuşlara… Güneşle uyanıp, serin bir Karadeniz akşamıyla uğurlayalım günü, dingin ve huzurla… Tarihi, tabiatı, yaban hayatıyla, Kaçkar Dağları Milli Parkı’na gidelim…

KaçkarDağlarıMilliParkı-4Milli Parkın özellikleri
Kaçkar Dağları’nı batıdan Fırtına Deresi, kuzeyden ve doğudan Hemşin Deresi çevreler. Bu vadiler zengin bir floraya sahip. Oldukça fazla endemik türü içerisinde barındırıyor. Türkiye’de orman güllerinin 3000 m’ye ulaştığı tek yer Kaçkar Dağları.

Kaçkar Dağları aktüel buzullar bakımından Türkiye’nin en önemli alanlarından biri. Özellikle doğu kesiminde aktüel buzullar mevcut. Kaçkar Dağları’nda yaklaşık 100 adet buzul gölü bulunuyor. Yaban keçisi, kurt, ayı, domuz, tilki, geyik, çakal, sansar, sülün, kartal, doğan, atmaca, şahin, yaban tavuğu gibi pek çok yaban hayvanının varlığı özellikle yaban hayatı severlerin daha da ilgisini çekiyor.

Doğu Karadeniz Bölgesi, dünyadaki birkaç önemli göç ve yuvalanma alanlarından biri olarak kabul edilmekte. Fırtına Havzası ve çevresi Avrupa, Asya ve Afrika göç yollarının kesişme noktasında yer alıyor. Batı palearktik bölgeyi güneydeki kışlama alanlarına bağlayan doğal bir köprü görevi gören bölgede 300’e yakın kuş türü olduğu biliniyor. Bu sayı neredeyse Avrupa’da tespit edilen kuş sayısına yakın.

zilkale 1Tarih, doğa, kültür iç içe
Milli Park alanı, doğal değerlerin yanında kültürel açıdan da çok zengin. Milli park alanı içerisinde pek çok, kale, tarihi köprü ve konak bulunuyor. Yine Milli Park sınırları içerisinde yer alan Zilkale Harabeleri kültürel açıdan önemli bir değer taşıyor.

Çamlıhemşin ilçesinde, Fırtına Deresi ve kolları üzerinde on dört adet tarihi köprü bulunuyor. Bu köprüler kültür varlığı olarak tescil edilmiş. Fırtına köprüleri harçsız taş yapı şeklinde olup, mimari tarz itibariyle de Bizans yapı tarzından esinlenerek inşa edilmiş. Köprülerin büyük bir kısmı hala korunmakta ve ilçenin genel peyzajı açısından büyük önem taşıyor. Bölge kültüründe önemli olan bir diğer unsur, insanların Karadeniz kültürüne ve yaşadığı yere bağlılığı. Yaz dönemlerinde yurt dışında ya da diğer şehirlerde çalışan birçok insan, yaşadığı köye ya da yaylaya tatil maksadıyla geri dönüyor ve bölge daha da canlanıyor.

KaçkarDağlarıMilliParkı-5Yaylacılık…
Hayvanların süslenerek türküler eşliğinde yaylaya çıkarıldığı geleneksel yaylacılıkta her evde bir katık (yemek, süt, peynir vb.) yapan ve hayvanları otlatan çoban bulunur. Bölgede yaylaya çıkılmasına yardımcı olan kişilere “göçcü” yaylaya çıkışta konaklanan ara noktalara “Gecelik yeri” , bir sonraki yıl için bazı eşyaların yaylada, saklandığı yere “Pun” deniyor. Günümüzde ise yaylaya hayvancılık amacının yanısıra tatil ve dinlence için de çıkılıyor. Yaylaya genellikle mayıs-haziran aylarında çıkılıyor ve eylül ayında dönülüyor. Yöresel giyimde Rize bezi, keten dokuması, çiçekli renkli kumaşlar önemli yer tutuyor. Kadınlar için renkli ve uzun, erkekler için kısa olarak yünden örülen çoraplar bölgenin en önemli el sanatları arasında yer alıyor.

KaçkarDağlarıMilliParkı-6Ne yenir, neler yapılır, nasıl ulaşılır?
Yöre mutfağının en önemli ögeleri mısır ve lahana. Mısır ekmeği, lahana çorbası ve muhlama bölgenin en önemli yöresel yemekleri arasında sayılıyor.

Milli Park’ta dağcılık başta olmak üzere doğa yürüyüşleri, yaban hayatı ve tabiat fotoğrafçılığı, çadırlı kamp, kuş ve yaban hayatı gözlemi gibi aktiviteler yapılabiliyor.

Milli Park’a Karadeniz bölünmüş sahil yolunu kullanarak Çamlıhemşin üzerinden ulaşılabilir. Çamlıhemşin-Rize arası 62 km. Çamlıhemşin-Ayder arası ise 17 km. Milli Park’ın güney bölümüne ise Erzurum-Artvin devlet karayolunu kullanarak Yusufeli İlçesi, Sarıgöl Köyü, Altıparmak Köyü ve Yaylarlar Köyü geçilerek ulaşılabilir. Milli Park’a en yakın ilçe merkezi Çamlıhemşin

Kaynak: TÜRSAB

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?