• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

07 Ağustos 2014

KARADENİZ’Lİ 5 YIL DAHA FAZLA YAŞIYOR

Yapılan bir araştırma Karadeniz insanının diğer bölgelere göre daha fazla yaşadığını ortaya koydu, Karadeniz’li Türkiye ortalamasından 5 yıl fazla yaşıyor


Akdeniz Üniversitesi’nde (A.Ü) yapılan bir araştırma, en uzun ömürlü kişilerin Karadeniz, en kısa ömürlülerin ise Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’nde olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre, Türk erkeğinin ortalama ömrü 64, Türk kadınının ise 68 yıl.

A.Ü Fen Edebiyat Fakültesi Gerontoloji Bölümü Başkanlığı, 7 bölgede yapılan araştırmalarla Türkiye’nin yaşlılık haritasını çıkardı. Doç. Dr. İsmail Tufan başkanlığında yürütülen araştırmanın sonuçları, ‘Gerontoloji Atlası’nda toplandı. En zengin yaşlıların Ege ve Akdeniz sahillerinde yaşadığı saptandı.

IMG_7720Karadeniz Kadını Uzun Yaşıyor

Doç. Tufan, Karadeniz’de yaşayanların ortalamadan 5 yıl daha fazla yaşam sürdüğünü belirterek, şunları söyledi:

“Karadeniz’de kadınlar da erkeklere göre biraz daha uzun yaşıyor. Karadeniz’deki uzun yaşamın sırrı, koşullardan dolayı bedensel aktivitenin daha fazla olmasından kaynaklanıyor. Türkiye’de en kısa yaşayan insanlar ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde. Verilere göre, ekonomik durumu iyi olan yaşlıların büyük bir bölümü Ege ve Akdeniz sahillerinde yaşıyor. 9 milyon yaşlının 4.5 milyonu Ege ve Akdeniz sahillerinde ikamet ediyor.”

100 kişiden 3’ü 80 yıl yaşıyor

Türkiye’deki her 100 yaşlı kadından 35’inin sosyal güvencesinin olmadığını, 60 yaşına ulaşan 100 insandan 10’unun kronik hasta, 25’inin engelli olarak yaşlılığa başladığını belirten Doç. Tufan, şunları söyledi:

“100 kişiden sadece 3’ü 80 yaşına kadar yaşabiliyor. Türkiye’de yaşlı insanların bakımında profesyonel hizmetler olmadığı için erken ölümler oluyor. Avrupa’da en uzun yaşayan İsveçliler 80, Almanlar 78 yaşını buluyor. Yaşlılık, kadın için çok riskli. Çünkü, kadın, yaşlı, engelli ya da yatalak erkeğine bakıyor, onun bakımını yapıyor. Erkek daha önce ölüyor ve kadına bakacak kimse kalmıyor.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?