• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KARADENİZLİ AYDIN BOYSAN EBEDİYETE UĞURLANDI

Aslen Rizeli olan ve 97 yaşında hayatını kaybeden mimar, yazar ve gazeteci Aydın Boysan, İstanbul’da düzenlenen törenlerle son yolculuğuna uğurlandı.


5 Ocak Cuma günü İstanbul Ulus’taki evinde 97 yaşında hayatını kaybeden mimar-gazeteci Aydın Boysan, için önce Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde tören düzenlendi. Buradaki törende konuşan Aydın Boysan’ın oğlu Burak Boysan, babasının dolu dolu bir hayat yaşadığını söyledi. Boysan, babasının 2 yıl önce vefat eden annesiyle 67 sene evli kaldığını anlatarak, şunları söyledi: 

“Mimarlar Odası’nda da 64 yıllık bir hukuku var. 43 kitabı var. Kitaplarını yazmaya 63 yaşında başladı. Çok harika bir hayatı oldu. Çok üzüldük ve çok özleyeceğiz. İçimizde yaşatmaya devam edeceğiz. İstanbul’u biraz daha koruyarak daha da iyi yaşatabiliriz onu.”

Boysan’ın Teşvikiye Camisi’ndeki cenaze törenine ise Boysan´ın oğlu Burak ve gelini Mine Boysan, siyaset, iş, sanat, medya dünyasından çok sayıda isim katıldı.

Boysan´ın ailesi avluda taziyeleri kabul etti. Kılınan cenaze namazının ardından Boysan’ın cenazesi defnedilmek üzere Ortaköy Mezarlığı’na götürüldü.

Aslen Rize’nin Fındıklı ilçesine bağlı Arılı (Pishala) köyünden olan Aydın Boysan, zaman zaman memleketini, ailesini ve komşularını ziyarete gelirdi. Hemşerileri Boysan’ın kendileriyle anılarını paylaşarak sohbet ettiğini, tulum eşliğinde türkü söylediğini belirttiler.

Aydın Boysan Kimdir?

Aydın Boysan Rize’nin Fındıklı ilçesinde doğdu.

1939 yılında Pertevniyal Lisesi’ni, 1945’te İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ni (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Mimarlık Bölümü’nü) bitirdi. Mesleğini 1999’a kadar ara vermeden sürdürdü.

Türkiye Mimarlar Odası’nın kurucuları arasında yer aldı; yönetim kurulu üyesi, ilk genel sekreteri ve İstanbul şube başkanı oldu. 1945 yılında başladığı mimarlık mesleğine 2000 yılına kadar fiilen devam eden Aydın Boysan, mimar olarak çalıştığı 55 yıl boyunca 1.5 milyon metrekare bina tasarlamıştır.

1957-1972 yıllarında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ders verdi. Ulusal ve uluslararası mimarlık yarışmalarında ödüller kazandı. Kendi kitaplarını basmak için Bas Yayınları’nı kurdu. Aralıksız olarak on yıl Hürriyet ve üç yıl Akşam gazetelerinde köşe yazıları yazdı.

Mimarlık Kariyeri Boyunca Tasarladığı Yapılar

Hakkâri vilâyet konağı (ilk projesi).
Hürriyet Medya Towers, Güneşli, İstanbul.
Sütlüce’deki Arçelik binası.
Arçelik Çayırova Fabrikası, İstanbul, 1967
Nasaş Alüminyum Tesisleri, Gebze-Kocaeli[3]
Turistik Otel Termal, Uludağ-Bursa
Eczacıbaşı binası (Şimdi yıkıldı, yerinde Kanyon Alışveriş Merkezi var).
İpekkağıt Karamürsel yapısı.
Orhangazi Döktaş binası.
Çorlu Aymar binası.
Mimar Sinan Üniversitesi Kültür Merkezi.
Çatalca’daki Nesin Vakfı binaları restorayonu.

Aydın Boysan’ın Kitapları

Mizah Paldır Güldür
Yangın Var
Umut Simit
Yalan
Oldu mu Ya!
Fısıltı
Dostluk
Aldanmak
Söylesem Bir Türlü
Dünyayı Severek
Yollarda
Uzaklardan
Yıl 2046 Uzay Anıları
İstanbul Esintileri
Leke Bırakan Gölgeler
Yaşama Sevinci
Sev ve Yaşa
Damlalar
Zaman Geçerken
Aynalar
Yüzler ve Yürekler
Felekten Bir Gün
İstanbul’un Kuytu Köşeleri
Neşeye Şarkı
Nereye Gitti İstanbul?
Merak Uyanınca
Uzun Yaşamanın Sırrı
Hayat Tatlı Zehir
Ayıp Olmadan
Şerefe
Binbir Yaşam Sahnesi
Yıldızlardan Bile Uzaklarda
Bir Ömür yetmiyor
Ne Hos Zamanlardi

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?