• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KARADENİZLİ ‘SIRA DIŞI İNSANLAR’IN BELGESELİ

Karadeniz insanının yaşamından kesitler olan ‘Sıra Dışı İnsanlar’ belgeselinin çekimleri tamamlandı. Gala ise 18 Aralık’ta İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılacak.


SıraDışıİnsanlarBelgeseli-2Karadeniz’in sıra dışı insanları belgesele konu oldu. Yapımcılığını Nurdan Tümbek Tekeoğlu’nun, yönetmenliğini ise aynı zamanda eşi olan Orhan Tekeoğlu’nun yaptığı Giresun, Trabzon ve Rize’de çekilen ‘Sıra Dışı İnsanlar” belgeseli Karadeniz insanının yaratıcılığını gözler önüne serecek.

Birçok şirketten destek alan belgeselin yönetmenliğini, festivallerden en iyi yabancı film ödülleriyle dönen ‘Öyle Sevdim ki Seni’nin ve de “İfakat”ın yönetmeni gazeteci Orhan Tekeoğlu üstleniyor.

SıraDışıİnsanlarBelgeseli-3Tekeoğlu belgeselin nasıl doğduğunu “Zoru başarmak, kendini aşan sıra dışı zekâyı mı gerektiriyor? Başkalarının imkânsız dediği şeyi, mümkün hale getirmek nasıl olur? Toplum olarak yapılmaz olanı yapmak, olmaz denileni kültür haline getirmek, insan doğasıyla, tabiat ananın arasında geçen zorlu mücadeleyi kim kazanır? Doğanın imkânsızlıklarına karşı insan doğasının zekâsı ve en önemlisi çalışkanlık bir faktör mü? Neden ‘sıra dışı insanlar’ denilince Karadenizliler akla geliyor? Bu sorulara yanıt aramam, beni bu projeye yöneltti” sözleriyle anlattı.

FormuLaz2015-4Belgeselin konusu hakkında da bilgi veren Tekeoğlu “Bu soruların yanıtları beni sıra dışı insanların hayatlarına götürdü. İlginç yaşam tarzlarıyla bu insanların evlerine ve dünyalarına girdim.Gazete ya da bir televizyon haberinde görebiliriz bu insanları. Bazen bir buluşla, bazen de ilginç bir işle. Bazen gülümseriz bezen de düşünürüz. Neden farklı bir yapıya sahip Karadenizliler? Doğa şartları, onların karakterlerini ve çalışma şartlarını da oluşturmuş mu? Bu insanlar, zorlu doğayla mücadeleyi seven insanlar. Mucitliğe çok yakınlar. Doğa ve insan Karadeniz’de bütünleşiyor. Zorluklarla mücadele eden bu insanların, hayatı kolaylaştırıcı yanlarını seviyorum” dedi.

Çekimleri Trabzon’daki Sis Dağı Şenlikleri’yle başlayan ‘sıra dışı insanlar’ belgeseli, Rize’nin Çamlıhemşin ve Ardeşen İlçelerinde, Giresun’un Çanakçı ilçesindeki Kuş Köyü’nde ve Artvin’in Arhavi ilçelerindeki çekimlerle tamamlandı.

SıraDışıİnsanlarBelgeseli-4Öte yandan Belgeselin yapımcısı, Nurdan Tümbek Tekeoğlu, Avrupa Film Akademisi’ne (EFA) kabul edildi. Tekeoğlu, EFA süreci ile ilgili şunları söyledi: “Zeynep Atakan ve Elif Dağdeviren’in referansı ile Avrupa Film Akademisi’ne kabul edilen üçüncü Türk’üm ve gurur duyuyorum. İfakat belgeseli, uzun metrajlı film Öyle Sevdim ki Seni ve Rus balet Nuruyev’in Türkiye anılarının anlatıldığı Düşlerin Adası belgeselinden sonra şimdi de finansmanı kitlesel fonlama ile sağlanan Sıra Dışı İnsanlar belgeselini çektik. Sinema, dünyayı insanların ayağına getiren en önemli sanat dalı. Yıllarca TÜRSAK ile öğrencilere yönelik kısa film yarışmaları düzenledim. Eşim Orhan Tekeoğlu ile toplumsal sorunlar üzerine iz bırakacak belgesel ve filmler üzerine çalışıyoruz.” Sıra Dışı İnsanlar belgeselini fongogo’nun yanı sıra Çebi Vakfı, Bizim Neslin Uşakları Derneği, KAGİDER destekledi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?