• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KARADENİZİN KÖR YILANLARI

Karadeniz bölgesinde yaşayan kör yılanlar yöre yöre farklı adlarla anılıyor. Zehirsiz ve insanlara zarar vermemesine rağmen maalesef öldürülüyor.


KÖRYILAN1

Karadeniz’de yaşayanların özellikle köylerde yaşayanların her gün gördüğü bir hayvandır kör yılan. Yöre yöre farklı adlarla anılır. Trabzon’da; ankona-anguna, Rize’de langona-languna, Gümüşhane’de ankana diye bilinir. Trabzon’un Şalpazarı ilçesinde ok yılanı deniyor. Hemşin’de eğmoğik diyenlerde var. Lazcada ise müveri-üveri deniyor.

Kör yılan, ortalama 20 cm uzunluğunda, kuyruğu topuz biçiminde, insanlara zararı olmayan bir hayvandır. Genel görünümleri yılana benzediğinden dolayı “yılanımsı kertenkele” denir. Ama gözkapaklarının olmamasıyla yılanlardan kolayca ayrılabilirler. Sırt bölgesinin rengi genel olarak grimsi, kahverengi, kırmızımsı ya da sarımsı olabilir. Vücudu örten pulların alt tabakası kemi olduğundan parlak görünüşlü olurlar ve bu durum onların yılanlar kadar hızlı hareket etmesini engeller. Sırtta ayrıca boylamasına uzanan ince siyah bir şerit bulunur. Yaşlı erkeklerin mavi benekleri de olabilir. Vücudun yan tarafları kırmızımsı kahverengi ya da siyahımsı olabilir. Karın bölgesi grimsi olur. Ovovivipardırlar. Yani yavru annede, yumurtanın içinde gelişir ama anneden besin almadan. Anne sadece yumurtayı taşımış oluyor. Dişiler bir defada 5-26 kadar yarı gelişmiş yavru doğurabilirler. Yavrular bir kese içinde dışarıya bırakılırlar. Eylül’den Nisan ayına kadar olan zamanda kış uykusuna yatarlar. Genel olarak böcekler ve yumuşak vücutlu küçük omurgasız hayvanlarla beslenirler. Kuyrukları vücudun 2/3’ü kadar olur. Boyları 30 ile 50 cm kadar olabilir. İnsanları ısırmazlar. Habitat: Kısa boylu bitkilerin olduğu yerlerde, daha çok nemli ortamlar da, çayırlıklarda, ormanlık yerlerde taşların altında ya da yumuşak toprağın içinde yaşarlar. Yüksekliği 2000 metreye kadar olan yerlerde bulunabilirler.

Türkiye’de Karadeniz bölgesinin dışında İç Anadolu’nun kuzeyinde ve Marmara Bölgesinde yaşarlar.

İşte kameraya çekilmiş kısa bir kör yılan görüntüsü;

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

#

KARADENİZİN KÖR YILANLARI” için 1 yorum

  1. sende yorum yaz : diyor ki:

    küçükken gördüm ama fermuar sandım ve elime tam alacakken
    yuvarlak bir halka ya dönüştü