• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

10 Ağustos 2015

KARAGÖL’ÜN BAHTI KARA OLMAYACAK

Artvin’in Borçka İlçesi’nde Aralık Deresi’nin taşıdığı alüvyonlar nedeniyle yok olma tehlikesi yaşayan Karagöl’ü kurtarmak için, Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü eylem planı hazırladı.


Borçka-Karagöl 6Artvin’de doğa harikası Karagöl yok olmaktan kurtulacak. Borçka İlçesi’nde Aralık Deresi’nin taşıdığı alüvyonlar nedeniyle 6 dönümü yok olan Karagöl’ün 30 metre olan derinliği de yaklaşık 8 metreye indi. İşte bu nedenle Karagöl’ü kurtarmak için hazırlanan ve ihalesi yapılan proje ile alüvyonların dolması engellenecek, gölün eski doğal güzelliğine kavuşturulması için çaba harcanacak.

Bilindiği üzere Borçka Tabiat Parkı’nda yer alan Karagöl, 1800’lü yıllarda Aralık Deresi’nin, oluşan heyelan sonucu önünün kapanmasıyla oluşmuştu. İşte bu Karagöl, şimdilerde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Son yıllarda Aralık Deresi’nin taşıdığı alüvyonlarla dolan gölün yaklaşık 6 dönümü yok oldu, 30 metre olan derinliği 8 metreye düştü. Karagöl’ün alüvyon tehdidine karşı önlem alınmaması halinde yok olma riski üzerine harekete geçe Doğa Koruma ve Milli Parklar 12’inci Bölge Müdürlüğü, Karagöl’ü kurtarmak için eylem planı hazırladı. Devlet Su İşleri (DSİ) ile ortaklaşa yürütülen proje kapsamında Karçal Dağı eteği ile Aralık Deresi üzerinde ağaç ve taşlarla yapılacak özel menfezlerle gölün alüvyonla dolması engellenecek. İhalesi yapılan proje için önümüzdeki günlerde çalışmaların başlaması bekleniyor. 

Çevre ve Doğa’ya büyük önem veren Patikaa.com, Karagöl için başlatılan bu çalışmayı yürekten destekliyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?