• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KARAKTERİNE TERS COĞRAFYASINA UYGUN

Karadeniz’de bir çok il ve ilçe “Cittaslow” yani “Sakin Şehir” bayrağını almak için araştırmalara girişti. Patikaa.com “Sakin Şehir”Cittaslow’u her yönü ile araştırdı.


67ac7b6d-971d-412e-a0da-8c8c656387bb

Patikaa.com / Haber Merkezi


Küreselleşen dünya, ekonomi politikaları, güç dengeleri devletlerin politikalarını değiştirirken, kentler merkezi hükumet bütçelerine alternatif olarak kendi çarelerine bakma yollarına başvurmak zorunda kalıyor. Geleceği turizmde gören Anadolu’nun sakin kentleri mevcut özgün yapısını koruyup turizm potansiyelini arttırmak için çalışmalar yapma gayretinde, işte bunlardan biri de “Cittaslow”. Karadeniz kentlerinin yakın zamanda merak salıp sevdiği Cittaslow şehirler turizmde gelecek için önemli etiketlerden biri. Karadeniz’in tez canlı, zaman zaman asabi ve ani kararlar verip hızlı hareket eden karakterine karşın, coğrafyası, doğası, kültürel birikimi aslında tam “Sakin Şehir” lik. Patikaa.com olarak “Cittaslow” nedir nasıl uygulanır, hangi kentler bu bayrağı aldı, nasıl başladı ? Sizin için araştırdık…

Sakin Şehir 

Öncelikle Cittaslow’un İtalyanca Citta (Şehir) ve İngilizce Slow (Yavaş) kelimelerinden oluştuğunu ve  “Sakin Şehir” anlamında kullanıldığını söyleyelim. Cittaslow Ağı, küreselleşmenin şehirlerin dokusunu, sakinlerini ve yaşam tarzını standartlaştırmasını ve yerel özelliklerini ortadan kaldırmasını engellemek için Slow Food hareketinden ortaya çıkmış bir kentler birliğidir. Küreselleşmenin yarattığı homojen mekanlardan biri olmak istemeyen, ye­rel kimliğini ve özelliklerini koruyarak dünya sahnesinde yer almak isteyen kasabaların ve kentlerin katıldığı bir birliktir.

3578840561_bc7d2aa5ecSakin Olmak Yetmiyor 

“Sakin Şehir” olmak birbirinden çok özelliği barındırmak anlamına geliyor aslında. Kent yöneticilerinin şehirlerin hangi alanlarda önemli ve özel olduklarını düşünmeleri ve bu özelliklerini korumak için strateji geliştirmeleri isteniyor. Şehrin dokusunun, renginin, müziğinin ve hikayesinin uyum içinde, şehir sakinlerinin ve ziyaret edenlerin zevk alabilecekleri bir hızda yaşanması ise temel amaçlardan sadece biri. Sakin şehir olmanın bir diğer kuralı yerel zanaatları, tatları ve sanatları sadece eskilerin hatırlayabildiği kavramlar olmaktan çıkarmak için bunları bunları çocuklarımızla ve misafirleri­mizle paylaşmak. Sakin şehirlerde insanlar kendi sağlıklarını ön planda tutmalarıdır. Bunu gerçekleştirmek için, hava, gürültü, ışık ve elektromanyetik kirliliklerin sürekli kontrol edilmesi ve sağlığı tehdit etmeyecek boyutta tutulmalıdır. Çöp toplama saatlerinden ilaçlamaya kadar birçok konuda önlem almak ve uygulamak gerekiyor,yerel üreticileri desteklemek ve onların ürünlerini satabilecekleri satış merkezleri oluşturmak, Çevreye ve insana zararlı olmayan al­ternatif ve yenilenebilir enerji kaynaklarının teşvik edilmesi sakin şehir için olması gerekenelerden. Belki de en önemlisi bir şehrin, dünyada binlerce birbirinin aynı şehirden kendini farklılaştırmasıdır.

28 Ülkede 182 Üyeye Yayılan  Cittaslow

Cittaslow hareketi 1999 yılında Greve in Chianti’nin eski belediye başkanı Paolo Saturnini’nin vizyonu doğrultusunda ortaya çıkmış. Paolo Saturnini yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla kentlerin kendilerini değerlendirmelerini ve farklı bir kalkınma modeli ortaya koymaları fikrini ulusal boyuta taşımıştır. İdealleri kısa zamanda Bra (Francesco Guida), Orvieto (Stefano Cimicchi) ve Positano (Domenico Marrone) belediye başkanları ve Slow Food başkanı Carlo Petrini tarafından benimsenmiş. Birliğe üye olmak isteyen kentlerin üye olabilmeleri için birliğin belirlediği kriterler üzerinden değerlendirilmesi ve Cittaslow felsefesine uygunluğu denetleniyor. Birlik kurulduğu zaman 59 olan bu kriterler 2013 yılında Uluslararası Bilim Komitesi tarafında yapılan bir çalışmayla güncellenmiş ve sayısı 70’e çıkmış. Kurulduğu ilk yıllarda İtalyan kentleri arasında yaygınlaşan hareket, günümüzde 28 ülkede 182 üyeye sahiptir.

Amaç Özgün Kentler Yaratmak

1365925264Cittaslow hareketinin kuruluş amacı kentlerin kendi kimliklerine sahip çıkarak küreselleşme sonucu ortaya çıkan kentlerin birbirine benzemesine, aynılaşmasının önüne geçilmesidir. Kentlerin yönetilirken yerel yemeklerine, yöresel mimarisine, geleneklerine, göreneklerin, zanaatlarına, esnafına sahip çıkılması ve desteklenmesi, birliğin üye kentler için ortaya koyduğu kriterler vasıtasıyla sağlanmaya çalışılmaktadır.

Nüfus 50.000’den Az Olacak 

Cittaslow Uluslarası Birliği’ne üye olmak isteyen kentler, birliğin belirlediği 70 kriter çerçevesinde projeler geliştirmesi bu projeleri belgeleyerek bir başvuru dosyası haline getirmesi gerekmektedir. Kentler kriterler çerçevesinde faaliyetlerin üzerinden kriterlerin gerçekleştirilme oranına göre değerlendirilmekte ve puan almaktadır. Bir kentin Cittaslow olması için Cittaslow felsefesine uygun hareket etmesi, nüfusunun 50.000 altında olması ve Birlik’e sunduğu başvuru dosyası üzerinden yapılan değerlendirmeden geçer puan alması gerekmektedir. Başvuru sürecinde aday kentlere Genel Merkez’den veya Ulusal Ağlardan temsilciler giderek yerinde değerlendirme yapabiliyor.

Cittaslow üyelik için belirli başlı politikaların benimsenmesini şart koşuyor bunların başında Çevre politikaları,Altyapı politikaları,Kentsel yaşam kalitesi politikaları, Tarım, turizm, esnaf ve sanatkarlara dair politikalar, Misafirperverlik, farkındalık ve Eğitim için planlar,Sosyal uyum, Ortaklıklar gibi başlıklar yer alıyor

Türkiyede 9 Merkes “Sakin Şehir” Bayrağını Aldı

Türkiye’de çok bilinmese de Cittaslow bayrağını alan kentler mevcut, günümüzde bu bayrağı almak için özellikle sahil yerleşim bölgelerinde uzun soluklu çalışmalar başlatılırken Akyaka-Muğla,Gökçeada- Çanakkale,Seferihisar-İzmir, Taraklı-Sakarya, Yenipazar-Aydın,Yalvaç– Isparta,Perşembe– Ordu, Vize– Kırklareli,Halfeti- Şanlıurfa Sakin Şehir olmayı çoktan başarmış ender kentlerden. Artvin Şavşat, Giresun Tirebolu şehirleri ise  Cittaslow olmak için girişimlerini sürdürüyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?