• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

12 Ağustos 2014

SİT ALANLARINDA HES YAPILAMAYACAK

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, doğal SİT alanlarında HES yapımına izin vermeyecek.


HES1Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, özgün ekosistem yapısına sahip ve endemik türlerin üreme ve beslenme ve göç yollarını içeren doğal alanlarda (SİT) hidroelektrik santralı (HES) yapımına izin vermeyecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, ekolojik temelli bilimsel araştırma raporu sonucunda; bölgesel, ulusal veya dünya ölçeğinde olağanüstü ekosistemleri/türleri bulunduran, özgün ekosistem yapısına sahip, doğal alanların ekolojik bütünlüğünü sağlayan ve besin zinciri içinde yer alan kritik türleri barındıran doğal SİT alanlarında HES yapımına izin verilmeyecek.

Ayrıca doğal SİT alanlarında yeniden değerlendirme yapılıncaya kadar, bu özellikleri bünyesinde barındırmayan birinci, ikinci ve üçüncü doğal SİT alanlarında tarımsal su ihtiyaçların dikkate alınması ve biyolojik çeşitliliğin devamının teminat altına alınması şartıyla buralarda HES yapımı taleplerine izin verilebilecek. Ancak kesin korunacak hassas alanlarda HES projeleri gerçekleştirilemeyecek.

SİT Alanlarına HES’in Önü Kapatılmadı, Açıldı

yakup okumusogluResmi Gazete’de yayımlanan bu karara farklı açıdan bakanlarda oldu. Karadeniz’deki HES davalarının avukatlığını yapan Yakup Okumuşoğlu yaptığı açıklamada, ilke kararı ile “Doğal sit alanlarında HES yapmanın önü kapatılmış” algısı yaratıldığını söyleyerek, “Gerçek bunun tam tersidir. Bu karar ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uzun süredir üzerinde düşündüğü doğal sit alanlarını enerji projelerine açma girişimini başlatmış oldu. HES yapılmaması için aranan ekstra özelliklerin çok sınırlı sayıdaki alanı koruyabileceğini, ilke kararı ile gelen ekstra ekosistem ve türler açısından özellik arayışına gidilirse örneğin Karadeniz de hiçbir doğal sit alanı korunamayacağını söylemek mümkün” diye konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?