• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

KARDAN ADAM ŞENLİĞİ’NE BÜYÜK İLGİ

Rize’nin dünyaca ünlü turizm merkezlerinden Ayder Yaylası’nda 9.’su düzenlenen ve iki gün “Çamlıhemşin Ayder Kardan Adam Şenliği” bu yıl da büyük ilgi gördü.


AyderKardanAdamŞnliği2016-5Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi Ayder Yaylası’nda bu yıl 9.’su düzenlenen Kardan Adam Şenliği büyük ilgi gördü.

Çamlıhemşin Doğa Sporları İhtisas Kulübü Derneği (ÇADOSK) tarafından düzenlenen Kardan Adam Şenliği’nin 9.’su bugün düzenlenen şenliğin ilk gününe ilgi yoğun oldu. Yaylayı dolduran yüzlerce kişi kar üzerinde naylon, bot ve şambreller ile kayarak eğlendiler. Etkinlik kapsamında Türkiye Kayak Federasyonutarafından tüfekli atış sporu olan Biatlon Türkiye Şampiyonası gerçekleştirildi. Şenlikte mahalli sanatçıların konserleri de gerçekleşti. Şenliğin ilk gününde şenliğe katılanlar saatlerde kar üzerinde horonlar oynadı.

AyderKardanAdamŞnliği2016-2Çamlıhemşin Belediye Başkanı Osman Haşimoğlu, yaptığı açıklamada, “Hedefimiz, Ayder Yaylası’nı uluslararası kış turizmine açmak. Bu tür etkinliklerle her kesimden insanı buraya çekmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Türkiye Kayak Federasyonu Başkanvekili Fatih Kıyıcı da Türkiye’de uluslararası yarışmalar dışında ilk kez Biatlon Türkiye Şampiyonası’nın Ayder Yaylası’nda gerçekleştirildiğini ve 9 ilden 46 sporcunun yarıştığı söyledi.

AyderKardanAdamŞnliği2016-3Rize Valisi Ersin Yazıcı, “Kış turizmini farklı aktivitelerle renklendirmeye çalışıyoruz. Bölgenin doğallığı, sessiz ve sakinliğinden dolayı kış aylarında da turizmi geliştirmek istiyoruz. Zengin bitki örtüsü, doğal, kültürel, tarihi ve turistik değerleri, büyüleyici güzellikte gölleri, trekking alanları, yaz ve kış sporları için elverişli tesisleri ile oldukça çekici bir İl olan ve tüm turizm çeşitlerinin aynı anda yapılabildiği Rize’ye herkesi davet ediyorum ” diye konuştu.

ÇADOSK tarafından organize edilen şenliğin ikinci gününde, yöre sanatçıları konser verdi. Kardan heykellerin yapıldığı şenliğe katılan vatandaşlar, kar üstünde horon oynadı. Bazı katılımcılar ise şambrel ve naylon yardımıyla karda kaydılar. Kaymaya çalışanlar arasından 2’si ağır, 22 kişi de yaralandı.

AyderKardanAdamŞnliği2016-4Öte yandan Türkiye Kayak Federasyonu tarafından düzenlenen Biatlon Türkiye Şampiyonası da gerçekleştirildi. Şampiyonada 9 ilden 46 sporcu yarıştı. Yarışmada erkeklerde Adem Ataş birinci, Serkan Demir ikinci, Yasin Öze üçüncü olurken, bayanlarda birinciliği Bahar Sönmez, ikinciliği Zeynep Durlanık, üçüncülüğü de Büşra Çelebi elde etti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?