• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

‘KARDAN ADAM ŞENLİKLERİ’ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi Ayder Yaylası’nda 28-29 Ocak tarihleri arasında bu yıl 10’uncusu düzenlenecek ola Kardan Adam Şenliğine sayılı günler kaldı.

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindeki dünyaca ünlü Ayder yaylasında her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen kardan adam şenlikleri bu yıl 10’ncusu düzenlenecek ve on binlerce yerli ve yabacı turistler bir araya gelecek.
Şenlik kapsamında her yıl gerçekleştirilen konserler, son dönemde ülkemizde yaşanan gelişmeler dolayısıyla iptal edildi.

Çamlıhemşin Belediye Başkanı Osman Haşimoğlu, Kardan Adam Şenliğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin içerisinde olduğu kritik süreç ve şehitlerin manevi hatırasına saygıdan dolayı etkinlikteki müzik ve eğlence kısmını iptal ettiklerini belirten Haşimoğlu, “Bilindiği gibi ülkemiz bir süredir, millet olarak bizi üzüntüye sevk eden terör olayları ile yaşamaktadır. Bu nedenle boğa güreşlerimizde de eğlence kısmını iptal etmiştik. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Biatlon Türkiye Şampiyonası’nı etkinliğe dahil ettik. Şenlikte sadece sportif faaliyetleri gerçekleştireceğiz.” dedi.

Haşimoğlu, şenlik kapsamında geçen yıl bireysel olarak kayak yapan turistlerin geçen yaralanmalarla sonuçlanan kazalar yaşadığını hatırlatarak, kazaların bu yıl yaşanmaması için ilave tedbirler aldıklarını vurguladı.

Ayder Yaylası’nın 4 bin yatak kapasitesine sahip olduğunu ve günlük 25 bin kişiye hizmet verdiğini anlatan Haşimoğlu, şöyle devam etti:

“Kardan Adam Şenliği’ne geçen yıl 45 bin kişilik katılım sağlanmıştı. Bu yıl da yaklaşık 50 bin kişinin katılacağını tahmin ediyoruz. Etkinlikte bazı olumsuzlukların yaşanması da kaçınılmaz oldu. Bireysel kayaklardaki yaralanmalar çok ön plana çıktı. Maalesef bununla ilgili olumsuz bir imaj oluştu. Öte yandan işletmelerin o gün uyguladığı fiyat politikaları çok eleştirildi. Bu yıl bir ilke imza atarak gelen tüm misafirlere kavurma, pilav ve ayran ikramında bulunacağız. Yaralanmaların önüne geçmek için de bireysel kayakların gerçekleştirildiği platformu düzenleyerek ilk yardım müdahalesi yapacak ekipleri güçlendireceğiz.”

İşte ‘Çamlıhemşin Ayder Kardan Adam Şenliği’ programı;

28 Ocak Cumartesi
Açılış (Saat 11.00)
Türkiye Biatlon Şampiyonası 1.Gün Yarışları (Saat 12.00-15.00)
İkram (12.00-14.00)
Kardan Adam Ve Çeşitli Yarışlar (Saat 12.00-15.00)
Lazboard Gösterileri (Saat 15.00)
Şehitleri Anma Yürüyüşü- Meşaleli ve Kayakla (Saat 19.00)

29 Ocak Pazar
Kardan adam yarışları (Saat 10.00-13.00)
Biatlon Şampiyonası finalleri (Saat 10.00-13.00)
İkram (12.00-14.00)
Kupa, madalya ve kapanış (Saat 14.00)

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?